Tradycja świętowania Nowego Roku. Od kiedy i dlaczego obchodzimy sylwestra?

Nazwa Sylwester pochodzi z łacińskiego Silvestris, co oznacza człowieka żyjącego w lesie, dzikiego. Sama historia sylwestra jest bardzo długa oraz istnieje kilka wersji, za które uważa się początek świętowania tego dnia.

    Świętowanie sylwestra zaczęło się 999 roku. Było to za czasów panowania papieża Sylwestra II. Na podstawie przepowiedni Sybilli, w 1000 roku miało dojść do końca świata, do którego miał doprowadzić smok Lewiatan. Kiedy do tego nie doszło, ludzie z radości zaczęli świętować, co jest praktykowane do dziś.

    Zdjęcie Tradycja świętowania Nowego Roku. Od kiedy i dlaczego obchodzimy sylwestra? #1

    Jeszcze inna wersja mówi, że to pogańskie święta dały początek sylwestrowi, na przykład bacchanalia. W Polsce świętowanie sylwestra rozpoczęła bogata ludność, która tego wieczoru organizowała przyjęcia, aby uczcić te wydarzenie. Noworoczne toasty były wznoszone pijąc tokaj, a Stary Rok przeganiano strzelając biczem.

    Zdjęcie Tradycja świętowania Nowego Roku. Od kiedy i dlaczego obchodzimy sylwestra? #2

    W Polsce tradycja picia szampana rozpoczęła się w okresie powojennym. W tamtych czasach wierzono w wiele przesądów, takich jak pierwszy gość, który wejdzie do domu w Nowym Roku lub młode dziewczyny lały wosk, aby sprawdzić co przyniesie im nowy rok. Sylwester w tamtych czasach przybierał formę nieco bardziej przypominającą Wigilię. Jedyna różnica polegała na tym, że w czasie sylwestra nie obowiązywał post.

    +
    Udostępnij: