POZBĄDŹ SIĘ ZŁYCH NAWYKÓW W KILKU KROKACH

Zmiana przyzwyczajeń jest możliwa, nawet jeśli negatywne nawyki towarzyszą nam od zawsze. Jeżeli masz nawyk lub odruch, którego chcesz się pozbyć, przyjrzyj się poniższym wskazówkom. To sposoby, które pomogą ci skutecznie zwalczyć złe przyzwyczajenia.

Nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem.
– Nathaniel Emmons 


Krok 1

Zastanów się dokładnie jakie masz złe nawyki i dlaczego chcesz się ich pozbyć? Wynotuj efekty uboczne tych negatywnych czynności. Zapisz czego oczekujesz po wyeliminowaniu przyzwyczajeń? Jak zmieni się twoja sytuacja? Co możesz stracić, jeśli nie pozbędziesz się złego nawyku? Takie przygotowanie do pracy nad zmianą nawyków będzie nie tylko oczyszczająca refleksją, ale także silną motywacją i fundamentem procesu, przez jaki przejdziesz.

Krok 2

Zdefiniuj swój nawyk i dojdź do źródła. Załóż notatnik lub dziennik nawyków. Nazwij swój problem i opisz go. Zastanów się, w jakich sytuacjach i w atmosferze jakich emocji się pojawia? Przez co najmniej tydzień opisuj regularnie wszystkie momenty, w których zauważysz, że poddałeś się nawykowi lub miałeś na to ochotę. Wypunktuj towarzyszące tej sytuacji emocje, osoby, wydarzenia. Ma to na celu określenie źródła problemu i świadome kontrolowanie niepożądanych zachowań.

Krok 3

Stosuj metodę małych kroków. Zmiana wymaga czasu i pracy nad sobą. Musisz liczyć się z potknięciami, ale też zaakceptować, że jest to naturalny etap, którego finałem będzie wolność od niechcianego nałogu. Z listy nawyków wybierz jeden i skup się tylko na nim. Dzięki temu, nie będziesz mieć wrażenia, że walczysz z wiatrakami, a po osiągnięciu celu z większą ochotą i motywacją zabierzesz się do eliminowania kolejnych nawyków.

Krok 4

Zastosuj pozytywne zamienniki. Wybierz 2-3 rzeczy, które będziesz wykonywać zamiast..obgryzania paznokci, niekontrolowanych zakupów, palenia papierosa czy innego nałogu. Stosuj je zamiennie. Może to być na przykład zjedzenie orzechów, czytanie książki na ławce w parku, ćwiczenia fizyczne, taniec, telefon do przyjaciółki. Pomagają nawet bardzo drobne czynności: zamiast po papierosa -rozwiąż i zawiąż sznurówkę, zamiast wejścia do sklepu - wpłać drobna kwotę na akcję charytatywną itd.

Krok 5

Zadeklaruj się! Na Facebooku, w gronie rodzinnym, a może przed ekspedientką w lokalnym sklepie? Powiedz: „Postanowiłam, że zwalczę nałóg XYZ. Proszę trzymać za mnie kciuki!”. Głośno wypowiedziane słowa bardziej zobowiązują. Dodatkowo, możemy liczyć się ze słowami wsparcia, ciekawymi radami oraz uznaniem po osiągnięciu celu.

Krok 6

Zaakceptuj błędy, ale ich nie gloryfikuj! Za każdym razem, kiedy ulegniesz nawykowi – zanotuj dlaczego tak się stało i wymyśl alternatywne, pozytywne zakończenie danej sytuacji. To sposób na dopuszczenie do podświadomości wiedzy, że można postąpić inaczej. Pamiętaj, aby nie lekceważyć potknięć, tylko wykorzystywać je w procesie zmiany.

Krok 7

Wyznacz namacalną nagrodę. Po osiągnięciu celu, żadna materialna rzecz, tak bardzo cię nie ucieszy, jak wolność od złych przyzwyczajeń. Jednak może stanowić pamiątkę trudnej drogi, którą dzielnie przeszedłeś. Za każdy udany (bez nawyku) dzień lub tydzień, wrzuć do słoika określoną kwotę pieniędzy. Kiedy zdobędziesz pewność, że uwolniłeś się od nałogu – wydasz uzbieraną kwotę na marzenia!

+
Udostępnij: