Nieśmiałość to cecha, która potrafi bardzo utrudniać życie. Znam to doskonale z własnego doświadczenia. Ostatnio zainteresowałem się mocniej tym tematem i postanowiłem popracować nad sobą w tej materii. Być może części z was może być zaskoczona: „Jak to? Łysy jest nieśmiały? A gra takiego chojraka!”. Tak jest, proszę państwa! Ludzie internetu też są ludźmi i mają swoje zwykłe ludzkie problemy. Po tym „śmiałym” wyznaniu, pozwólcie, że przejdę do rzeczy.
- 1. Bądź zainteresowany rozmówcami
- 2. Nie unikaj spotkań z ludźmi.
- 3. Bądź konkretny
- 4. Użyj wyobraźni
- 5. Przygotuj gotowe wypowiedzi
- 6. Zrób coś dla innych
1. Bądź zainteresowany rozmówcami
Podstawową zasadą wśród omawianych w legendarnej książce Dale’a Carnegiesa pt. „Jak wygrać przyjaciół i mieć wpływ na ludzi” jest bycie autentycznie zainteresowanym nimi. Nieśmiałość ma to do siebie, że zmusza ludzi to skupiania się podczas różnych spotkań nie na innych lecz na sobie, na swoich emocjach i stresie, który im towarzyszy.
Nie myśl cały czas o tym, co robisz dobrze, a co źle, a więcej swojego zainteresowania skieruj w stronę osobowości swoich rozmówców, albo ich hobby. Skoro nie chcesz mówić o sobie rozpocznij konwersację na tematy, które interesują osobę, z którą właśnie spędzasz czas. Ludzie generalnie lubią opowiadać o swoich doświadczeniach, szczególnie, gdy się ich słucha. Zatem usiądź wygodnie i słuchaj, a z pewnością nie wypadniesz źle w oczach swojego rozmówcy.
2. Nie unikaj spotkań z ludźmi.
Nie rezygnuj z wizyt w miejscach, które lubisz, np. w klubie sportowym, tylko dlatego, że obawiasz się kontaktu z innymi. Masz wówczas szansę poćwiczyć swoje umiejętności interpersonalne i to wobec osób, z którymi masz coś wspólnego, np. tę samą pasję. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której znów ujawni się Twoja nieśmiałość, spróbuj później zastanowić się, dlaczego tak się czułeś i co możesz w przyszłości zmienić w swoim zachowaniu, by poczuć się pewniej. Jeżeli ktoś okazuje zainteresowanie Twoją osobą, pamiętaj o zasadzie: strzelać czy dać się ustrzelić. Być może sam nie masz odwagi zainicjować znajomości, ale warto pozwolić być adorowaną/adorowanym...?
3. Bądź konkretny
Osoba nieśmiała ma tendencję do koncentrowania uwagi na sobie. Myśli, że jest pępkiem świata, że wszyscy wokół patrzą tylko na nią, tylko o niej myślą i mówią. A tak wcale nie jest. Dlatego zamiast wyolbrzymiać swoje problemy, znajdź kilka możliwych sposobów ich rozwiązania. Myśl o konkretach. Jeżeli np. wydaje ci się, że ktoś cię nie lubi, to nie izoluj się od tej osoby ani nie wmawiaj sobie, że jesteś temu winna. Pomyśl raczej, dlaczego odniosłaś takie właśnie wrażenie. I wypisz w punktach kilka możliwych powodów, a potem przeanalizuj je na zimno. Być może rzeczywiście ten ktoś cię nie lubi. Ale może zignorował cię, ponieważ źle się poczuł albo śpieszył się, a może mu coś nie wyszło? Wszystko można zobaczyć w innym, znacznie korzystniejszym świetle.
4. Użyj wyobraźni
Jeśli jesteś świadomy czekającej cię sytuacji, w której zazwyczaj czujesz się skrępowany, nieśmiały - wyobraź ją sobie. Zastosuj techniki relaksacji, elementy medytacji, stwórz umysłową wizualizację sytuacji idealnej, napisz własny scenariusz jej przebiegu. Znając swoje standardowe zachowania i reakcje możesz spróbować zmienić je na inne, które z powodzeniem zastąpią dotychczasowe.
5. Przygotuj gotowe wypowiedzi
W nowej sytuacji społecznej, kiedy większość osób czuje się niepewnie - przełam "pierwsze lody". Przygotuj sobie ciekawostki, zabawne historyjki czy interesujące informacje, które wykorzystasz na początku. Za sprawą efektu pierwszego wrażenia wszyscy uznają cię za osobę bardzo komunikatywną, otwartą i nikt nie pomyśli, że należysz do grona osób nieśmiałych.
6. Zrób coś dla innych
Zastanów się co możesz zrobić dla innych, aby czuli się dobrze w twoim towarzystwie. Stanie się to za sprawą komplementu, uśmiechu czy drobnej przysługi. Zwróć przy tym szczególną uwagę na osoby takie jak ty - nieśmiałe, dzięki ich obecności obniży się twój poziom skrępowania i poczujesz się pewniej.
+