W momencie nawiązywania kontaktu z nowo poznaną osobą nie znamy jej intencji. Dopiero po pewnym czasie stwierdzamy, jaka ta osoba jest. W rzeczywistości już na samym początku dostajemy znaki, które mogą świadczyć o pewnych cechach danej osoby.
Przywitanie
Jest to pierwszy kontakt z daną osobą, który jest w stanie nam powiedzieć, jaką postawę osoba ta przyjmuje. Sposób podania ręki w celu przywitania się mówi wiele o charakterze człowieka.
Dominacja
Osoba, która przyjmuje postawę dominatora, wyciągnie rękę kierując wewnętrzną stronę dłoni do dołu, dzięki czemu jej dłoń będzie dominowała nad Twoją. Większość osób, które osiągnęły wysokie stanowisko, używa ten sposób powitania.
Uległość
W tym przypadku sytuacja wygląda na odwrót. Osoba, której wewnętrzna strona dłoni jest skierowana ku górze, oddaje dominacje i pokazuje swoje posłuszeństwo.
Potrząsanie
Jest to zazwyczaj sposób na pokazanie swojego pozytywnego nastawienia. Daje to znak, że dana osoba pokojowo podchodzi do drugiej osoby i liczy na pozytywne dogadanie się.
Objęcie drugą dłonią
Często można zauważyć, że podając rękę, jedna ze stron obejmuje uścisk swoją drugą dłonią. Na ogół jest to pozytywny sygnał. Oznacza wdzięczność, serdeczność i zaufanie, ale niektórzy mogą to odebrać w zupełnie inny sposób. Często taki uścisk przy wyprostowanej ręce może oznaczać dystans i podkreślenie swojej godności.
Objęcie ramienia lub łokcia rozmówcy
Jest to sygnał pozytywnego nastawienia i przyjaźni, ale należy uważać, bo niektórzy mogą uznać to za naruszenie przestrzeni osobistej.
Obojętność
Można ją odczytać w momencie, kiedy Twój rozmówca podaje Ci rękę „bez życia”, a więc nie stara się o żadną z powyższych postaw. Może to świadczyć o braku zainteresowania rozmową lub rozmówcą.
Gesty rąk
Postawa drugiej osoby przy dalszej rozmowie może nam zdradzić, w jaki sposób dana osoba jest nastawiona do konwersacji i do nas samych.
Skrzyżowane ręce
Jest to najbardziej znana poza, która pokazuje, że dana osoba próbuje zachować pewien dystans z rozmówcą lub nie czuje się komfortowo w danej sytuacji.
Chwytanie łokcia
Często można zaobserwować postawę, która jest w pół zamknięta, czyli prawa ręka obejmuje lewy łokieć lub na odwrót. Jest to sygnał, który mówi o skrępowaniu.
„Obejmowanie się”
Jest to postawa, która przypomina obejmowanie. Świadczy to o niepewności rozmówcy.
Dłonie
Zdarza się, że dana osoba nie jest w stanie stawiać bariery przy pomocy całych rąk, a więc nieświadomie używane są dłonie. Co dłonie mogą powiedzieć o intencjach drugiej osoby?
Otwarta dłoń
Kiedy rozmówca pokazuje wewnętrzną stronę dłoni, to znaczy, że mówi szczerze i stara się być otwarty na drugą osobę i temat rozmowy. Ktoś, kto ma na celu skłamać, dłonie będzie chował do kieszeni lub pod stół.
Stukanie palcami
Jest to typowe zachowanie, kiedy odczuwamy zdenerwowanie i niepokój. Dzięki stukaniu palcami „strzepujemy” swoje zdenerwowanie.
+