Jaka jest twoja wiedza na temat święta niepodległości? Ciekawostki, które warto poznać!

11 listopada jest szczególnym dniem dla Polaków, ale dzisiejsza rocznica jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach nie istnienia na mapach. Jaką zatem posiadasz wiedzę na temat tego wyjątkowego wydarzenia? Poznaj ciekawostki, które warto zapamiętać!

Oficjalna data

Ogłoszenie niepodległości przez Polską Radę Regencyjną miało miejsce tak naprawdę 7 listopada. Za dzień odzyskania niepodległości uznano jednak 11 listopada, kiedy to Rada przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią.

Superstulatka

Tekla Juniewicz obecnie jest najstarszą stulatką w Polsce. Urodziła się 10 czerwca 1906 roku i żyje po dzień dzisiejszy mając 112 lat. Miejscem urodzenia było Krupsko, które znajduje się na dzisiejszej Ukrainie.

Uhonorowanie niepodległości

Odzyskanie niepodległości było bardzo dużym wydarzeniem, ale całkowite uhonorowanie tego momentu miało miejsce 14 listopada 1920 roku, czyli dwa lata po zakończeniu I wojny światowej. W tym oto dniu Józef Piłsudski otrzymał buławę marszałkowską.

Zdjęcie Jaka jest twoja wiedza na temat święta niepodległości? Ciekawostki, które warto poznać! #1


Święto narodowe

Do 1937 roku odzyskanie niepodległości było świętem jedynie wojskowym. Wraz z rokiem 1937 roku uznano je za święto narodowe, aby wspólnie uczcić zakończenie I wojny światowej, odzyskanie suwerenności oraz uhonorować postać Piłsudskiego, który odszedł dwa lata wcześniej.

Zniesiono święto niepodległości

Świętowanie 11 listopada zniesiono w 1945 roku i zastąpiono je Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Wyjątek stanowił rok 1980 oraz 1981 za czasów Solidarności, kiedy to świadomość patriotyczna zaczęła powracać. W 1989 roku oficjalnie przywrócono datę 11 listopada pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

Źródło zdjęć:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski#/media/File:Polish_flag_with_coat_of_arms.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci#/media/File:Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci_2012_01.JPG

+
Udostępnij: