Najlepsze sposoby na bycie asertywnym.

Powiedzenie pewnego, zdecydowanego NIE sprawia wielu ludziom nie lada problem. Strach przed tym co się stanie, gdy zachowają się asertywnie każe im żyć pod dyktando innych ludzi, co często utrudnia ...

Asertywność zazwyczaj kojarzymy z odmawianiem

Jednak to tylko jedno z zachowań asertywnych. Umiejętność mówienia "tak" wymaga równie dużego wysiłku. Nauczmy się jak przyjmować komplementy, krytykę i prosić o pomoc.

Przyjmowanie komplementów

Nie zaprzeczaj. Od razu stawiasz się w świetle niepewnej, przestraszonej osoby. Niezależnie od kogo usłyszysz, że pięknie wyglądasz uśmiechnij się i powiedz "dziękuję". Nie ma co się rozdrabniać. Jeśli to możliwe, odwzajemnij komplement. Jeśli nie teraz to przy następnym spotkaniu. Pamiętaj, że komplement musi być szczery. Inaczej zostaniesz błyskawicznie zdemaskowany.

Groźby, wrogość, traktowanie innych jak przeciwników, łamanie praw innych osób, osiągnięcie celu za wszelką ceną, nie bacząc na konsekwencje. Podenerwowanie, zestresowanie, brak wiary w siebie, chęć zwrócenia na siebie uwagi, złość, konflikty z otoczeniem, łamanie praw innych, strach lub lekceważenie ze strony otoczenia, zmniejszanie szans na osiągnięcie danego celu.

Manipulacja

Oddziaływanie na psychikę innych, wzbudzanie poczucie winy np. „Powiedziałeś mi, że wyjedziemy o 11:30” zamiast „Chciałbym wyjść o 11:30, tak jak się umówiliśmy. Czy damy radę?” Poczucie wyższości, świadomość przewagi nad innymi, brak szacunku dla innych Brak sympatii ze strony otoczenia, konieczność podejmowania decyzji za innych, często niewłaściwa ocena rzeczywistej sytuacji. Druga osoba czuje się poirytowana, wykorzystana, wydrwiona.

Napastliwe, wszelkie możliwe środki, niedojrzałe zachowanie, obejmuje agresywność, zrzędzenie, manipulacje, granie na uczuciu niepokoju, poczuciu winy i wstydu, sprawianie groźnego wrażenia. Rozwścieczenie, zepchniecie do defensywy Złamanie praw drugiej osoby, często nie osiągniecie zamierzonego celu. Druga osoba będzie się czulą poniżona i znieważona.

Bierne (uległe) Płyniecie z prądem, unikanie robienia szumu, podporządkowywanie się innym, organicznie własnych praw na rzecz praw innych Brak wiary w siebie, ucieczka od podejmowania decyzji, obawa przed reakcją innych Niedowartościowanie, brak wiary w siebie, poczucie krzywdy, stresy. Druga osoba będzie czuła się panem i władcą .

Bierno-agresywne „pokazanie ci”, wbijanie noża w plecy, rozsiewanie plotek lub milczenie, gdy należy coś powiedzieć. Cel to zadanie bólu lub cierpienia psychicznego. Szykanowanie i krzywdzenie ze strony innych i potem chęć odegrania się i zemsty. Druga osoba może początkowo czuć się zdezorientowana a potem zła.

Jak być asertywnym wśród najbliższych?

- Mów najbliższym coś miłego

- Pytaj bliskich jak minął dzień

- Mów patrząc prosto w oczy

- Używaj uprzejmych słów i komplementów

- Chwal najbliższych

- Przed rozmową opanuj wszystkie negatywne uczucia

Rozpoczynaj zdania od takich wyrażeń:

„Cieszyłbym się, gdyby...”

„Wolałbym, żeby...”

„Podoba mi się, że ty...”

„Czy mógłbyś, proszę...”

„Potrzebowałbym twojej pomocy przy...”

„Mam nadzieję, że będziesz chciał...”

Używaj słów zdradzających uczucia częściej niż wyrażających rozumienie:

„Wydaje mi się, że moglibyśmy...” Zamiast „Myślę, że moglibyśmy...”

Proś, a nie wydawaj rozkazów:

„Czy mogłabyś...”

Proszę cię, żebyś...”

„Muszę cię o coś poprosić...”

Jeśli nie masz racji przyznaj to, stwarzasz przez to atmosferę, która pozwala ci na zachowanie wiarygodności i to w miły sposób. Otwarcie uznając własną omylność, sprawiasz wrażenie osoby bardziej zrównoważonej, rozsądnej i rzeczowej.

4) ASERTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Asertywność fizyczna – to umiejętność przekazywania swym wyglądem zewnętrznym i zachowaniem, że potrafisz walczyć w obronie swoich praw i że to ty kontrolujesz sytuację.

Jak się zachowywać asertywnie fizycznie?

- chodź równym i pewnym krokiem

- nieznacznie machaj ramionami podczas chodzenia

- chodź z podniesioną głową

- rejestruj wszystko lub prawie wszystko, co się wokół ciebie dzieje

- krótko, ale uważnie przyglądaj się mijanym osobom

- sprawiaj wrażenie czujnego

- gdy rozmawiasz z drugą osobą patrz jej prosto w oczy

- mów z przekonaniem

- dobrze się ubieraj

- uśmiechaj się

- bądź uprzejmy

- mów w równym tempie

- mocno ściskaj dłoń, gdy kogoś witasz lub żegnasz

5) ASERTYWNE ZACHOWANIA

A) ODMAWIANIE - „nie” i podanie przyczyn odmowy

B) Prośba – „ja” +..........

C) Przyjęcie krytyki – można się zgodzić lub nie „Wiem, ja też tak myślę”, „Zgadzam się z tą opinią” nie zgodzić: „Mam na ten temat inne zdanie”, „Nie zgadzam się z Tobą”

D) Przyjęcie pochwały – Dziękuję, wiem, że to moja zasługa”, „Miło mi to słyszeć” nieprzyjęcie pochwały: „Nie zgadzam się z Twoją opinią” „Jestem innego zdania”

+
Udostępnij: