Clotrimazolum – lek do 5 złotych. Jak go stosować, jego skutki i działanie.

Clotrimazolum działa w przypadku zmian dermatologicznych w okolicach płciowych. Sama higiena intymna nie chroni nas przed zmianami skórnymi i zakażeniami, a więc potrzebny jest lek, który nam pomoże. Warto się jednak dokładnie zapoznać z działaniem, skutkami oraz stosowaniem leku, który stosujemy.

Działanie Clotrimazolum

Lek przede wszystkim stosowany jest w przypadku grzybicy skóry – na przykład dłonie i stopy. To nie jedyne działanie. Clotrimazolum działa również na drożdżyce skóry, które są wywoływane przez różne grzyby, jak na przykład pleśniaki, dermatofity czy drożdżaki. Lek stosowany jest również w sytuacji wystąpienia kandydozy błony śluzowej oraz skóry okolic intymnych.

Skutki leku

Każdy lek może wywołać pewne skutki uboczne, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim lek nie powinien być stosowany u osób chorych na ostrą niewydolność nerek oraz noworodków. Może również wywołać kilka zmian, takich jak swędzenie, rumień, złuszczenie naskórka, obrzęk, pokrzywka lub pryszcze. Jeśli takie objawy występują, to jest to jasny sygnał, aby odstawić lek. Jest to wyjątkowo rzadkie, ale może wywołać miejscowy odczyn alergiczny w postaci przemijających podrażnień, pieczenia lub świądu.

Warto pamiętać, że lek nie jest przeznaczony dla osób, które są uczulone na jakikolwiek składnik produktu.

Zdjęcie Clotrimazolum – lek do 5 złotych. Jak go stosować, jego skutki i działanie. #1


Skład

Głównym składnikiem leku jest klotrimazol, który działa na zasadzie hamowania syntezy ergosterolu. Synteza ta jest podstawowym składnikiem błony komórkowej grzybów. Clotrimazolum posiada również składniki pomocnicze: alkohol cetylowy i stearylowy, plamitynian cetylu, oktylododekanol, polysorbat 60, stearynian sorbitanu oraz woda oczyszczona.

Jak stosować?

Najkrócej stosowanie leku powinno trwać do czterech tygodni. Clotrimalozum 1% krem należy nakładać 2-3 razy dziennie na miejsce zakażenia oraz jego okolice. Jeśli objawy ustąpią w czasie krótszym od czterech tygodni, to i tak nie należy przerywać leczenia. W przypadku, kiedy objawy nie znikają lub zakażenie jest większe, należy zgłosić się do lekarza. Leczenie narządów płciowych, a konkretnie błon śluzowych zewnętrznych, w sytuacji wystąpienia zakażeń grzybicznych, powinno trwać 1-2 tygodnie.

Pamiętaj, że w sytuacji nieustąpienia objawów lub ich pogorszenia, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykonać potrzebne badania.

+
Udostępnij: