8 cech, po których rozpoznasz osobowość narcystyczną

Narcyzm w kulturze jest kojarzony z miłością do samego siebie. Bardziej adekwatne byłoby scharakteryzowanie go jako miłości do wyidealizowanego obrazu siebie. Stworzony on został w celu uniknięcia skojarzenia ze swoim prawdziwym Ja. Głęboko w sobie, narcyz czuje się„brzydkim kaczątkiem”, nawet jeżeli usilnie nie chce się do tego przyznać.

Czy potrafisz rozpoznać cechy, które będą świadczyły o tej osobowości?


1. Przewaga i prawo

W świecie narcyza istnieje jasna hierarchia, w której on znajduje się na jej szczycie. Musi być najlepszy, wiedzieć najlepiej, być najbardziej kompetentny, wszyscy muszą podporządkować się jego zdaniu itd. Co ciekawe, możliwe jest, że poczucia przewagi narcyz będzie się poszukiwał w odwrotności tych cech. Najbardziej zraniony, pokrzywdzony, chory itp. W związku z tą niesprawiedliwością może wymagać uwagi czy być szczególnie niemiły.

2. Wyolbrzymiona potrzeba uwagi

Narcyz potrzebuje ciągłej uwagi ze strony swojego otoczenia. Objawi się to m.in. angażowaniem cię w odnalezienie jego rzeczy w domu, albo nieustanne zagadywanie. Nieważne jest jak bardzo będziesz go za coś chwalić czy zapewniać o swoim uczuciu – nigdy nie będzie miał tego dość. Dzieje się tak dlatego, że w głębi duszy nie wierzy w te słowa.

3. Perfekcjonizm i potrzeba kontroli

Wszystko musi być idealne. Jeśli takie nie jest, narcyz podejmie kroki, aby takie się stało. Jeżeli coś nie idzie po jego myśli, bardzo łatwo się złości. W jego głowie istnieją scenariusze według, których inni powinni odgrywać swoje „role”.

4. Brak odpowiedzialności – zrzucanie winy na innych

Chociaż bardzo pragnie wszystko kontrolować, narcyz nie jest zainteresowany ponoszeniem odpowiedzialności. Może ją przyjąć tylko, jeśli wszystko ułożyło się dobrze i po jego myśli. W przeciwnym razie, nie zniesie myśli o braku perfekcji ze swojej strony i oskarży kogoś innego o niepomyślny rezultat.

5. Brak granic i empatii

Nie ma jego i ciebie. Jest tylko on. Liczą się jego potrzeby i pomysły. Każdy myśli i czuje to samo, co on. Jeśli spotka się z odmową będzie bardzo niezadowolony, a wręcz oburzony twoją postawą. Jeżeli będzie czegoś od ciebie chciał, nie zawaha się przed żadną formą nacisku czy manipulacji, aby to dostać.

6. Strach i obawa

Towarzyszą narcyzowi przez większość życia. Żyje w stałym strachu o byciu odrzuconym, wyśmianym czy popełnieniu błędu. Nie potrafi się do nikogo zbliżyć i mu zaufać. Stale „testuje” swoich bliskich, żeby poznać ich granice i móc udowodnić, że się nie mylił co do nich. Czerpie siłę, jeżeli swoje własne lęki zaimportuje na kogoś innego. Im gorzej czujesz się ty, tym lepiej narcyz.

7. Jednostronna komunikacja

Mówi bardzo dużo, w większości o sobie. Masz problem z dorzuceniem czegoś do rozmowy, chociaż powinna działać w dwie strony. Jeżeli uda ci się coś wtrącić – twoja uwaga będzie poprawiona albo pozostanie zignorowana. Jakimś cudem konwersacja nie dotyczyła narcyza? Bardzo szybko przerwie trwającą rozmowę wracając na znajomy temat.

8. Urok i postawa pełna majestatu

Kiedy tego chce – narcyz potrafi być bardzo ujmujący i charyzmatyczny. Roztacza wokół siebie aurę osoby ważnej i sam wierzy w to, że bez jego protekcji wielu ludzi mogłoby sobie nie poradzić. Poczujesz się przy nim naprawdę wyjątkowo, ale tylko do pewnego momentu. Kiedy przestaje im to być na rękę lub po prostu nudzą się – szybko zrywają znajomość nie poświęcając jej ani jednej dodatkowej minuty.

Udostępnij: