4 znaki, które świadczą o tym, że druga osoba kłamie

Zaufanie w relacji między ludźmi jest elementarne. Wielu z nas zakłada, że druga osoba jest w stosunku do nas szczera. Niestety rzeczywistość bywa rozczarowująca. U niektórych osób można od razu się zorientować, że mija się z prawdą, a inni są wręcz ekspertami w okłamywaniu. Jednak pewnych odruchów nie da się ukryć i nieważne jak ktoś kłamie, to i tak można to po nim poznać. Co może świadczyć o tym, że ktoś kłamie?

4 znaki, które świadczą o tym, że druga osoba kłamie

1. Uważnie słuchaj

Osoba, która kłamie w danym momencie, będzie chciała przedstawić jak najbardziej realną sytuację. Wypytuj wtedy o szczegóły, jak czas lub miejsce. W pewnym momencie twój rozmówca zacznie gubić się w historii, a po 2-3 dniach na pewno nie będzie pamiętać szczegółów, które tobie przedstawił.

2. Mowa ciała

Mowy niewerbalnej nie da się oszukać. Mówi o człowieku więcej, niż wodospad słów. Dzięki niej człowiek jest w stanie dowiedzieć się o drugiej osobie znacznie więcej pod warunkiem, że poprawnie odczytuje sygnały. Jakie postawy świadczą o kłamstwie?

- mocna gestykulacja i szybkie ruchy – odwraca ona uwagę rozmówcy.

- zbyt częste lub zbyt rzadkie mruganie.

- bawienie się ubraniem lub palcami – ma na celu rozładowanie nerwów.

- kierowanie wzroku w lewy górny róg – umieszczenie wzroku w tym kierunku porusza ośrodek mózgu, który odpowiada za wyobraźnię.

- akcentowanie, uderzenie w stół lub podnoszenie głosu – ma na celu przekonanie rozmówcy do tego, że mówi prawdę.

- unoszenie rąk w okolice głowy: dotykanie karku, zabawa włosami lub gładzenie ust.

- skulona pozycja: skrzyżowane ręce lub obejmowanie ciała – są to oznaki skrępowania. Te oznaki występują najczęściej przy rozmowie z nieznajomym, ale jeśli ktoś zna rozmówcę i znajdują się w pomieszczeniu z temperaturą pokojową, to może to świadczyć o kłamstwie.

- odwracanie wzroku – ma na celu odwrócenie uwagi rozmówcy od jego oczu i słów.

3. Oskarżanie

Ludzie porównują innych do siebie samego. Jeśli ktoś robi coś złego, to od razu wychodzi z założenia, że inni też tak postępują, np. jeśli ktoś zdradza, to też ma wrażenie, że jest zdradzany. Jeśli ktoś bezpodstawnie ciebie o coś oskarża, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam to robi.

4. Usprawiedliwianie

Jeśli po zadaniu jakiegoś pytania twój rozmówca usprawiedliwia swoje zachowanie, to możliwe, że coś ukrywa. Jedynie osoby winne szukają usprawiedliwienia.

Zaufanie do drugiego człowieka to skomplikowana sprawa. Zaufanie to nie tylko poczucie, że możesz komuś wszystko powiedzieć. Zaufanie to także przekonanie, że ta druga osoba nie zrobi Ci krzywdy.

Udostępnij: