• Okładka artykułu „Słyszysz tylko to, co chcesz”. O co tak naprawdę w tym chodzi?
  12
  08 Maj 2019

  „Słyszysz tylko to, co chcesz”. O co tak naprawdę w tym chodzi?

  • #rozmowa
  • #opinia
  • #informacje
Niejedna osoba spotkała się w swoim życiu ze zdaniem „Słyszysz tylko to, co chcesz słyszeć”. Od razu w naszej głowie pojawia się myśl, że takie słowa to bzdura, bo przecież słuchamy wszystko. Okazuje się jednak, że posiadamy selektywny słuch i faktycznie – często słyszymy tylko to, co chcemy słyszeć.

Co słyszymy?

Człowiek nie jest w stanie przyjąć wszystkich otrzymywanych informacji. Jest zatem zmuszony zrobić małą selekcję i skupia się bardziej na tych informacjach, które pasują do tych już przyjętych. Łatwiej jest mu zatem zrozumieć przekazywane wiadomości i dzięki temu nadal może funkcjonować w poprawny sposób.

Jak to może szkodzić?

Takie przyjmowanie wiadomości sprawia, że nie jesteśmy doinformowani. Nasz mózg przyswaja jedynie to, co pasuje do naszych przekonań. Jesteśmy zatem zamknięci na informacje, które są sprzeczne z tym, co myślimy.

Nie bez powodu lepiej czujemy się w towarzystwie, które wartościami i przekonaniami jest bardzo zbliżone do nas samych. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na informacje, które mogą zaburzyć poprawną pracę naszego umysłu. To następnie ma wpływ na prawidłowość naszej opinii. Skoro wszyscy dookoła nas mają podobne przekonania, jak my, to znaczy, że to nasza opinia jest tą prawidłową.

Dowody

Przy rozmowach popieramy swoją opinię dowodami. Jesteśmy otwarci na te, które pasują naszym przekonaniom i nawet nie sprawdzamy, czy są one prawdziwe, ale automatycznie zamykamy się na dowody, które obalają naszą opinię.

Dowody, które są sprzeczne z naszymi przekonaniami stanowią zagrożenie dla naszych poukładanych informacji, dlatego tak silnie przed nimi się bronimy. Nie ma znaczenia, że nie mamy racji, a słowa innych faktycznie mają sens. Przyjęcie opinii innych oznacza zaburzenie harmonijnej pracy naszego umysłu i zmierzenie się z dużą dawką zupełnie obcych informacji, które następnie trzeba przyswoić.

Efekt

Oczywiście przez to, że słyszymy tylko to, co chcemy słyszeć, żyjemy w błędzie. Nie aktualizujemy swoich informacji i żyjemy w przekonaniu, że to nasza opinia jest tą prawidłową. Sprawia to, że w żaden sposób się nie rozwijamy oraz stajemy się zamknięci na różnorodność opinii.

Co zatem robić?

Daj szansę innym na wypowiedzenie swojej opinii. Nie zamykaj się od razu na ich słowa. Początkowo nie będzie łatwo, ale z czasem zobaczysz, że niektóre rzeczy mają wiele barw, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.