Komunijny problem – ile przeznaczyć na to wydarzenie?

Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w wielu rodzinach. Przygotowania i stres związany z uroczystością dotyczą nie tylko dziecka, ale również rodziców. W czasie wielkich przygotowań pojawiają się jednak tematy, które mają się nijak do samego wydarzenia, a jedynie sprowadzają się do pieniędzy.

Pierwsza Komunia Święta

W szkołach i na spotkaniach przygotowawczych dzieci uczą się o wyjątkowości tego wydarzenia. W domu jednak spotykają się z takimi tematami jak - kto i ile dał do koperty lub ile można się spodziewać. Komunia stanowi wydatek dla rodziców, tym bardziej że z każdym rokiem standardy tego wydarzenia idą ku górze.

Kiedyś organizowano obiad w gronie bliskiej rodziny. Teraz wynajmowane są przystrojone sale, dekoracje, dodatki. Wszystko tak, aby cała uroczystość wyglądała pięknie. Temu jednak przyglądają się dzieci, które mogą widzieć Komunię Świętą jako przyjęcie, po którym dostaną pieniądze i prezenty.

Koperty

Bardzo często rodzice ustalają ze swoimi dziećmi, co zrobią z pieniędzmi z kopert. W zależności od sytuacji kończy się to jednak różnie. Niektórzy trzymają pieniądze dziecka i czekają, aż ono będzie w stanie samodzielnie nimi dysponować. Inni natomiast korzystają z tych pieniędzy, jako że to oni opłacali całe wydarzenie.

Dochodzi również do sytuacji, w której rodzice sugerują sumę do przeznaczenia w kopercie. Warto jednak zaznaczyć, że każdy jest inny, a więc są też rodzice, którzy nie będą w żaden sposób oczekiwać konkretnej sumy.

W rzeczywistości wystarczy wrócić wspomnieniami do swojej Komunii. Nikt nie pamięta sumy, którą się uzbierało po przyjęciu. Większość jednak ma przed oczami przedmiot – rower, aparat fotograficzny, książkę. Niektóre z tych przedmiotów nadal znajdują się w naszych domach. To pokazuje natomiast, że we wszystkim liczył się jednak gest, atmosfera i wspólnie spędzony czas niż wartość prezentów i suma w kopertach.

Warto zatem pamiętać, że podczas całego komunijnego zamieszania najważniejsze jest dziecko i jego emocje. Kwestie związane z całym wydarzeniem nie powinny stanowić priorytetu. Czasami nie trzeba wiele i na bogato, aby dziecko spędziło wyjątkowy dzień w niesamowitej atmosferze.

Udostępnij: