• Okładka artykułu Nie wiesz co chcesz robić w życiu? Czy pasja powinna przerodzić się w pracę. Wypowiedź naukowców
    7
    15 Maj 2019

    Nie wiesz co chcesz robić w życiu? Czy pasja powinna przerodzić się w pracę. Wypowiedź naukowców

    • #motywacja
    • #inspirujące cytaty
Ile razy będąc na rozmowie o pracę słyszałeś pytanie o swoje pasje? Jeżeli jesteś na bieżąco z trendami rekrutacji odpowiadasz na nie: „chcę w nowej pracy realizować swoje pasje”, „pragnę żeby praca była moją pasją”. Tylko czy to jest rzecz, do której naprawdę powinieneś dążyć?

Hasło o poszukiwaniu pasji jest też wszechobecne w masowych produktach jak kartki okolicznościowe, notesy czy plakaty.

Znajdź swoją pasję, a twoje życie stanie się lepsze. Czy rzeczywiście?

Problem polega na tym, że tak nie jest. Popularność tego hasła skłoniła psychologa z Yale-NUS College w Singapurze do podjęcia badań nt. poszukiwania pasji. Wyniki wykazały szkodliwość wiary w ten trend oraz jego wpływ na rozwój jednostki.

W prowadzonym przez siebie badaniu naukowcy mieli dwie grupy: osoby identyfikujące się jako umysły ścisłe oraz tych, którzy określali siebie mianem humanistów. Najpierw badani otrzymali do przeczytania artykuł związany ze swoimi zainteresowaniami. Jak można się domyślić, w obu grupach widoczna była chęć poznania tego, co czytali.

Następnie zamieniono artykuły. Tutaj naukowcy spotkali się z ciekawymi wnioskami: osoby, które wierzyły w poszukiwanie jednej życiowej pasji nie były zainteresowane uczeniem się czegoś spoza obszaru swoich zainteresowań. W przeciwieństwie do nich, osoby wierzące w posiadanie i rozwijanie w życiu kilku pasji były zaangażowane w poznanie czegoś nowego.

Konsekwencją takiego podejścia jest stagnacja. Jeżeli wierzymy, że zainteresowania są niezmienne i stałe po zidentyfikowaniu jednego z nich, możemy przestać szukać innych. Tymczasem, warto jest nawet mając swoją życiową pasję pozostać otwartym nad oświadczenia nie zamykając się na nowości.

Od wielu przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces możemy usłyszeć, że właściwie nie traktują swojego zajęcia jako pracy. Ponownie pojawiają się tutaj hasła: tak długo jak robisz coś, co jest twoją pasją odniesiesz sukces. Niestety nie zawsze tak jest. Wiara w taką kolej rzeczy może powodować rozleniwienie. Na sukces należy pracować. Odnalezienie pasji nie będzie równało się z nieuchronnym powodzeniem. Zderzenie z rzeczywistością, kiedy okazuje się, że nasze działania nie przynoszą profitów może być bardzo trudne.

Jeden z wniosków z badania dotyczy także wypalenia zawodowego. Jak mówi jego pomysłodawca: pasja nie jest niezbędna do udanego życia zawodowego. W pracy spędzamy kilka godzin dziennie, całe dekady – oczywistym, więc jest, że chcemy przynajmniej lubić to co robimy. Zdarza się, że wykonujemy coś w czym jesteśmy naprawdę dobrzy, ale nie przepadamy za tym.

W takiej sytuacji, osoba zorientowana na posiadanie jednej pasji swój brak entuzjazmu będzie postrzegać jako wypalenie zawodowe. „Świetnie robię rzecz X, ale nie sprawia mi to przyjemności, na pewno utraciłem iskrę”.Takie podejście będzie prowadzić do niepotrzebnej frustracji.

W takim samym przypadku, osoba zorientowana na stały rozwój na wielu płaszczyznach skupi się na konkretnej rzeczy, która w jej pracy sprawia jej przyjemność. Jeżeli takiej nie znajdzie, realizować się będzie w czasie własnym poprzez zapisanie się na dodatkowy kurs czy uprawiając jakiś sport.

Czy jedno podejście jest lepsze od drugiego? Jak w wielu rzeczach – to zależy. Nie ma nic złego w rozwijaniu się tylko w jednym zakresie. Stajemy się wtedy ekspertami w konkretnej dziedzinie. Jeśli wolimy patrzeć na pracę i problemy w szerszym zakresie musimy wiedzieć jakie stanowiska dla siebie szukać żeby nie poczuć monotonni. Oba stanowiska są poszukiwane na rynku. Wszystko będzie zależało od tego, co jest dla nas ważne i sprawia nam przyjemność. Warto jednak być świadomym ograniczeń wynikających z obu podejść.

Pasja nie leży niczym zakopany skarb, który człowiek musi odnaleźć. Poznając siebie i otoczenie można spokojnie znaleźć to, co ma dla nas znaczenie. Trzeba pamiętać, że jak ze wszystkim – i pasja może ulec zmianie. Nie musimy wybierać jednego zainteresowania na całe życie, ale jeśli to właśnie sprawia nam przyjemność należy się tego trzymać.