Internetowe trolle – na czym to polega i jak się przed tym chronić?

Wraz z rozwojem technologii zaczynamy mieć do czynienia z nowymi zjawiskami dotyczącymi osobowości człowieka. Obecnie bardzo często można natrafić na tak zwane internetowe trolle, które w sieci celowo krzywdzą i ranią innych. Skąd to się jednak wzięło i jak reagować?

Badania

Coraz więcej ludzi zaczyna się zastanawiać, skąd bierze się objaw śmiałej agresji w internecie. W komentarzach na różnych portalach można znaleźć wiele wpisów, które mają na celu tylko jedno – zranić uczucia drugiej osoby. Grupa naukowców ze Szkoły Zdrowia i Nauk Przyrodniczych w Federation University w Autralii postanowiła przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.

Do badania poproszono kobiety i mężczyzn. Część z nich dopuszcza się takiego zachowania w sieci, natomiast druga połowa zwyczajnie korzysta z internetu. Pytania były skierowane pod kątem cech oraz dostosowań społecznych. Odpowiedzi badanych dały zatem interesujące wyniki. Psychopatia oraz empatia poznawcza stały na znacznie wyższym poziomie u internetowych trolli. To natomiast pozwala bliżej poznać przyczyny takiego zachowania.

Empatia poznawcza

Każdy doskonale wie, na czym polega empatia, a jej poziom ma wpływ na to, jak podchodzimy do kontaktów z innymi ludźmi. W empatii można wyróżnić również tą poznawczą, którą cechują się internetowe trolle. Polega ona na rozpoznawaniu emocji, ale braku umiejętności odczucia tego samego. Internetowe trolle doskonale widzą smutek lub złość ze strony drugiej osoby, ale nie potrafią postawić się na ich miejscu.

Wysoki poziom empatii poznawczej sprawia, że internetowe trolle są w stanie szybko znaleźć potencjalną ofiarę oraz przewidzieć jej reakcję. To natomiast pozwala na szybkie podjęcie decyzji i wykonanie kroku.

Psychopatia

W obecnych czasach lepiej znana jako socjopatia. Może pojawić się u osób, które w dzieciństwie nie otrzymywały wystarczającej ilości uczuć. Dodatkowo może być to również efekt uszkodzonego płatu czołowego. Jak cechują się psychopaci? Przede wszystkim nie potrafią kontrolować swoich emocji i bardzo szybko reagują. Muszą mieć poczucie kontroli nad innymi ludźmi. Bardzo szybko ulegają znudzeniu, a więc nieustannie szukają nowego zajęcia. Na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się z tłumu i sprawiają pozory dobrze dostosowanych do otoczenia. W rzeczywistości jednak nie potrafią dojść do porozumienia między sobą a środowiskiem.

Jak reagować?

Brakuje konkretnych reakcji, którymi możemy się wykazać w przypadku natknięcia się na internetowego trolla w sieci. Jedynym sposobem jest ignorowanie, a jeśli jest taka możliwość, to zablokowanie użytkownika. W ten sposób mamy możliwość odcięcia się od takich osób oraz nie dajmy im okazji, aby karmili się naszymi uczuciami.

Udostępnij: