7 szkodliwych słów – jak uniknąć toksyczności?

Nie tylko wulgarne wyrazy, wyzwiska i nieuprzejmość są toksycznym zachowaniem w codziennym życiu. Każdego dnia używamy na pozór nieszkodliwych słów, które w rzeczywistości okradają nas lub kogoś innego z poczucia własnej wartości. Jakie słowa warto zatem unikać?

„Bez ciebie nie dam sobie rady”

Takie słowa wydają się urocze i czułe. Zdarza się, że tak mówimy do drugiej osoby lub sami to słyszymy. Jaki jest jednak w tym problem? Na samym początku skupmy się na sytuacji, kiedy to my tak mówimy do kogoś.

Jeśli mamy z kimś bardzo silną relację, to zdarzy nam się pomyśleć i powiedzieć, że potrzebujemy tej osoby, aby funkcjonować. Jest to sygnał, że nasze uczucia nie opierają się na zdrowych zasadach, a jest to już zależność. Sprawia to, że bez tej osoby nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Nasza samodzielność nie może się rozwijać i jesteśmy całkowicie zależni od drugiej osoby.

W sytuacji, kiedy słyszymy takie słowa, czujemy się zobowiązani, aby nie zawieść drugiej osoby. Zaczynamy zatem stać w miejscu i przestajemy się rozwijać, bo druga osoba bez nas sobie nie poradzi. Powstaje zatem wzajemna zależność, która jest bardzo toksyczna.

„Brzydki”, „Ohydny”

Każdy posiada swoje własne gusta i coś jednemu bardzo się podoba, a drugiej osobie już nie. Określenie, czy coś jest brzydkie lub ohydne, jest bardzo subiektywne, a jednocześnie bardzo krzywdzące. Swoją opinię można wyrazić na wiele sposobów, które w żaden sposób nie zranią. Konstruktywna krytyka pozwala natomiast na przedstawienie swojej opinii bez odbierania komuś pewności siebie i poczucia własnej wartości.

„Nienawidzę”

Ludzie nienawidzą wiele rzeczy. Może być to jedzenie, miejsce zamieszkania, praca, otoczenie i wiele innych. Nienawidzić można wszystko, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę jest ta nienawiść? Stan ten jest bardzo mocnym uczuciem, które wzbudza w nas niechęć do danej rzeczy lub osoby. Buduje i stabilizuje w naszym sercu wszelkie negatywne emocje, które w rzeczywistości nam szkodzą. Co więcej, nienawiść może stać się obsesyjna, a to natomiast doprowadza do wielu niepożądanych sytuacji. Jeśli zatem czujesz, że coś wzbudza w tobie nienawiść, to postaraj się odciąć od tej rzeczy. Uwolnij się od nienawiści, póki jeszcze nie zaczęła wyniszczać cię od środka.

„To jest dziwne”

Coś, co nie załapuje się do ogólnie przyjętych przez społeczeństwo standardów, wcale nie oznacza, że jest dziwne. Jest inne, wyróżnia się, ale z pewnością nie jest dziwne. Co więcej, każdy z nas wyróżnia się w jakiś sposób. Nikt z nas nie jest całkowicie wpasowany w standardy. Możesz być pewien, że coś, co dla ciebie jest „normalne”, dla kogoś może być całkowicie obce i „dziwne”.

„To ty ponosisz za to odpowiedzialność”

Poniesienie konsekwencji za własne błędy nie zawsze jest czymś łatwym, a więc wtedy automatycznie staramy się obwinić kogoś innego. Wytykamy ich wady, aby dopasować do sytuacji i zrzucamy na nich odpowiedzialność. Staramy się być ślepi na własne wady i złe działanie. Zastanów się jednak, czy takie zachowanie jest w porządku? Obarczanie kogoś winą za swoje czyny jest bardzo toksyczne. Sami buntujemy się, kiedy ktoś próbuje tak zrobić w stosunku do nas, a więc dlaczego zdarza nam się robić to samo?

„Nie dam rady”

Takie słowa z pewnością nie są motywujące. Wybierając jakiś cel, nikt nie powiedział, że będzie łatwo i wszystko pójdzie bardzo sprawnie. Każdy z nas musi zmierzyć się z problemami, które są łatwiejsze lub trudniejsze do rozwiązania. Jeśli czujesz, że coś sprawia ci wiele trudności, to poszukaj innej drogi, która doprowadzi cię do rozwiązania. Twoje umiejętności i możliwości mają za zadanie ci służyć, a więc nie bój się ich wykorzystywać.

„Moja porażka”

Czasami zdarza się, że coś nam nie wyjdzie. Niekoniecznie jest to z naszego powodu, ale to my obarczamy się winą. Traktujemy to jako porażkę, zamiast spojrzeć na to w nieco innym świetle. Wierząc, że spadliśmy na dno, odmawiamy sobie poszerzenia wiedzy i umiejętności. Wracamy do punktu wyjścia i boimy się ponownie ruszyć naprzód. Nie traktuj niepowodzeń jako porażki, a bardziej jako lekcje, które mają na celu coś ciebie nauczyć. Tym razem się nie udało, ale już posiadasz pewną wiedzę, czego się spodziewać i wiesz, jak masz się przygotować, aby kolejne podejście skończyło się sukcesem.

Udostępnij: