Z pewnością każdy z nas był ofiarą plotki oraz jakąś kiedyś zapoczątkował. Plotka działa jak głuchy telefon. Przekazywane słowa za każdym razem zmieniają swoją formę, aż ostatecznie nie ma to zupełnie nic wspólnego z prawdą. Jak jednak szkodliwa potrafi być plotka? I jak zapobiec toksycznej sile?

Od słowa do słowa

Plotki rozwijają się i rozprzestrzeniają bardzo szybko. Część z nich posiada źródło, które opiera się na prawdzie. Inne natomiast już od podstaw były kłamstwem. Z czasem jednak rozwijają się do takiego stopnia, że w żaden sposób nie przypominają tego, co było powiedziane na samym początku.

Dlaczego jednak ludzie lubią tworzyć lub słuchać plotki? Okazuje się, że dla większości jest to forma relaksu. Pewna odskocznia od stresującej rzeczywistości. Traktują plotki, jako coś niewinnego i błahego. Dlatego z łatwością można zauważyć, że programy, gazety i serwisy plotkarskie cieszą się dużą popularnością.

Ludzie zwyczajnie lubią interesować się innymi. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę, że plotka nie zawsze jest taka niewinna i błaha, a może ranić i niszczyć komuś życie.

Plotka formą kontroli

Niektórzy ludzie stosują plotkę, jako forma kontroli nad drugą osobą. Tworzą nieprawdziwe historie na temat konkretnej osoby, aby utrudnić jej życie. Może być to zazdrosny współpracownik, koleżanka ze szkoły lub sąsiad mieszkający drzwi obok. Takie działanie ma na celu zaszkodzić i zniechęcić innych do nawiązywania relacji z ofiarą plotki.

Obecnie najczęściej do rozprzestrzeniania plotek stosowane są media społecznościowe, które w jednej chwili potrafią roznieść informację. Jak wiadomo, w internecie nic nie ginie, a więc ofiara plotki musi stanąć twarzą w twarz z nieprzyjemnym okresem w jej życiu. Część uwierzy i odwróci się od danej osoby, inni pozostaną u jej boku. Niemniej jednak nawet jeśli ma się przy sobie bliskich, taki czas nie należy do najłatwiejszych.

Wydaje się, że plotki najczęściej stosowane są wśród młodzieży. Nic bardziej mylnego. Nieprawdziwe historie są tworzone nawet wśród dorosłych, którzy chcą komuś zaszkodzić. Plotka jednak niesie za sobą poważne konsekwencje. Potrafi rozrosnąć się do ogromnych rozmiarów i zacznie żyć swoim życiem, powoli niszcząc świat osoby, która jest jej ofiarą. Jeśli osoba nie jest wystarczająco silna, może doprowadzić ją to do różnych problemów psychicznych.

Jak zakończyć toksyczną nić słów?

Plotka ginie w momencie, kiedy nie jest przekazywana dalej. Jeśli nie przekazujemy jej innym osobom i zachowujemy jedynie dla siebie, to z czasem zanika i nie ma po niej ani śladu. Co, jeśli to my jesteśmy ofiarą plotki? Reakcja jest czymś, co ludzie oczekują po rozprzestrzenieniu plotki. Chcą widzieć emocje, bez względu na to, jakie one mogą być.

Impulsywna reakcja zostanie jednak przez nich potraktowana jako potwierdzenie plotki. W takiej sytuacji pamiętaj, aby posłużyć się asertywnością. Miej na uwadze to, że nie masz obowiązku tłumaczyć się obcym osobom. Jeśli bliska ci osoba uwierzyła w kłamstwa, to jest to dla ciebie jasny sygnał, że nie zasługuje, aby należeć do twojego świata. Polegaj na tych, którzy tkwią przy tobie i okazują wsparcie.

Każda plotka zaczyna się niewinnie, ale nigdy nie wiemy, do jakich rozmiarów może urosnąć. Ważne jest zatem, aby nie pozwalać jej wkradać się do naszego życia i zatruwać naszą codzienność.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img