Zmiany – dlaczego ich się obawiamy i jak z tym wygrać?

Ludzie szybko się przyzwyczajają. Czują się bezpiecznie z tym, co znane, a więc mało kiedy decydują się na zmiany. Chcą pozostać w swojej strefie komfortu i za wszelką cenę uciekają od nowych sytuacji. Taka postawa ma swoje źródło i może być dla nas szkodliwa. Aby jednak otworzyć się na zmiany, musimy najpierw poznać pochodzenie lęku, który sprawia, że stoimy w miejscu.

Dlaczego obawiamy się zmian?

Nie chcemy zawieść innych

Opinia naszego otoczenia ma na nas ogromny wpływ, a więc bardzo dużo rzeczy robimy po to, aby zadowolić tych dookoła nas. Nie chcemy ich rozczarować i zawieść. Boimy się, że jeśli nasze działania nie spotkają się z ich akceptacją, to zwyczajnie pozostaniemy sami. Staramy się zatem uniknąć takiej sytuacji i pozostajemy w swojej strefie komfortu.

Co więcej, obawiamy się, że nasze działania nie tylko nie spodobają się innym, ale staniemy się wyśmiewiskiem, a ludzie będą nas krytykować na każdym kroku. Taka sytuacja bardzo osłabia nasze poczucie własnej wartości oraz odbiera pewność siebie.

Brak wiary w siebie

Mało kto faktycznie wierzy w swoje umiejętności i możliwości. Nie potrafimy prawidłowo doceniać tego, co możemy zaoferować. Wolimy wmawiać sobie, że nie potrafimy, nie jesteśmy w stanie, że coś nie jest dla nas. W naszych oczach własne talenty, wiedza i umiejętności są niewystarczalne, aby podążać za swoimi marzeniami. Z takim nastawieniem nie wykonujemy zatem żadnego kroku, aby zawalczyć o lepsze jutro.

Boimy się niepowodzenia

Lubimy wybiegać myślami w przyszłość i skupiamy się na samych negatywnych kwestiach. Zastanawiamy się nad porażką, przeszkodami i niepowodzeniem. W ten sposób wmawiamy sobie, że sukces jest dla nas nieosiągalny. Staramy się ochronić siebie przed cierpieniem, rozczarowaniem i bólem.

Jak wygrać z tymi obawami?

Wyjście poza swoją strefę komfortu nie jest łatwe. Coś nowego w naszym życiu sprawia, że musimy niektóre sprawy podporządkować do nowej rzeczywistości. Może wywoływać to zamieszanie, stres i rozkojarzenie. Pamiętaj jednak, że stanie w miejscu uniemożliwia nam rozwijanie się. Nic w naszym życiu się nie dzieje. Wkrada się monotonność, która okrada nas z energii życiowej i przestajemy czerpać przyjemność nawet z najmniejszych rzeczy.

Świadome decyzje

Zmiany nie powinny wywoływać u nas lęku, jeśli jest to coś, co świadomie chcemy. Każdy ma wolność pod względem podejmowania decyzji, a więc ma też prawo do niedecydowania się na zmiany. Ważne jednak, aby taka decyzja była podjęta na zasadzie własnych potrzeb, a nie przez obawę. Świadome decyzje pozwalają nam tworzyć otoczenie, które nam służy i z którego możemy czerpać potrzebne nam rzeczy.

Nie stawiaj barier

Utrudniamy sobie sytuację poprzez stawianie wysokich barier, które nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Wszystko to jednak znajduje się w naszym umyśle. Sami uniemożliwiamy sobie rozwój. Jeśli jednak podejdziesz do sytuacji w spokojniejszy sposób, to uświadomisz sobie, że każdy cel jest do osiągnięcia. Małymi kroczkami można dojść naprawdę daleko, jeśli świadomie tego chcesz.

Selekcja otoczenia

Nie każdy, kto nas otacza, chce dla nas najlepiej. Zdarza się, że niektóre osoby starają się nas trzymać w miejscu z egoistycznych powodów. Nie pozwól zatem, aby czyjeś toksyczne podejście miało wpływ na twoje życie. Otaczaj się ludźmi, którzy kibicują ci przy każdej twojej decyzji. Dzięki temu rozwiniesz w sobie zaufanie do siebie oraz bliskich, na których zawsze możesz polegać.

Udostępnij: