Sytuacja spowodowana COVID-19 paraliżuje niejedno państwo pod względem medycznym. Wielu ludzi wymaga wspomagania oddechowego, a więc respiratory są obecnie jedyną szansą, aby pomóc osobom zakażonym wirusem. Polscy inżynierowie postanowili pomóc i stworzyli projekt, który może okazać się ogromnym wsparciem!

Respirator 3D

Inżynierowie z Polski obserwując rozwijającą się sytuację w różnych państwach, postanowili okazać swoje wsparcie służbie zdrowia i stworzyli projekt respiratora 3D! Projekt ten będzie ogólnie dostępny i darmowy dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Szymon Chrupczalski, z firmy Urbicum i współtwórca respiratora, wyjaśnił, że ten rodzaj respiratora nie jest medycznie certyfikowany i stanowi jedynie wsparcie tam, gdzie sytuacja wymaga pilnej reakcji. Projekt oparty jest na najtańszych materiałach oraz drukarce 3D.

Nasz produkt nie może być certyfikowany medycznie w Europie czy w krajach rozwiniętych. Został oparty o jak najtańsze, jak najprostsze elementy technologiczne i druk 3D, a zaprojektowany tak, aby mógł być wykonany w niemal każdym miejscu na świecie, przy użyciu tych materiałów, które są lokalnie dostępne.

„Respiratory ostatniej szansy”

To tak właśnie nazywane są respiratory 3D, które zostały stworzone z myślą o państwach, w których wirus rozprzestrzenił się w bardzo krótkim czasie, a służba zdrowia potrzebuje każdej pomocy. Takim przykładem są Włochy, gdzie obecnie lekarze, sprzęt i inne medyczne urządzenia pilnie sprowadzane są z innych państw. Twórcy respiratora 3D nie wykluczają, że ich projekt będzie używany też w innych państwach, jeśli sytuacja będzie się pogarszała. Zaznaczają jednak, że taki respirator będzie musiał przejść jeszcze przez badania kliniczne, aby upewnić się, że ta „ostatnia szansa” będzie faktyczną pomocą.

Kiedy będzie można korzystać z respiratorów 3D?

Sama koncepcja respiratorów powstała w 2 dni. Chrupczalski wyjaśnił, że to zasługa jego współpracownika – Mateusza Janowskiego. Obecnie jednak sam projekt jest na etapie udoskonalania. Co to oznacza? Inżynierowie nieustannie pracują nad tym, aby respirator był pomocą, a nie zagrożeniem.

W tej sytuacji też proszą o pomoc wszelkich lekarzy, inżynierów, techników szpitalnych, czy anestezjologów, aby podzielili się swoją wiedzą i tym samym przyśpieszyli proces budowania respiratora 3D. Pod uwagę również wzięte są wszelkie badania i testy, które będą dowodem na pozytywne działanie projektu.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img