Lęk przed koronawirusem: siedem strategii, które mogą Ci pomóc

Jeszcze kilka tygodni temu nikt z nas, by nie przypuszczał, że życie zmieni się aż tak bardzo. Epidemia koronawirusa wpłynęła na życie wszystkich ludzi. Ten stan odzwierciedla się w sytuacji społecznej i gospodarczej. Jak sobie poradzić w tym trudnym czasie? To awaryjna sytuacja, którą musimy przetrwać, uzbroić się w cierpliwość i spróbować znaleźć sposób na to, żeby pokonać lęk.

Stan społecznej paniki


W naukach społecznych funkcjonuje termin zarażenia afektywnego, które jest stanem przekazywania emocji między ludźmi w grupie. Uczucia są zaraźliwe, nastroje społeczne wpływają na stan psychiczny jednostki. W czasie, kiedy jesteśmy odizolowani, korzystamy z dostępnych mediów, czytamy wiadomości w internecie, oglądamy telewizję, rozmawiamy na forum, udzielamy się w social mediach. Lęk przed COVID-19 może być dodatkowo potęgowany, gdy obserwujemy zachowanie innych zestresowanych osób, które często działają nieracjonalnie. Jako przykład można podać wykupowanie papieru toaletowego i długoterminowej żywności na zapas. Klienci sklepów gromadzili się w długich kolejkach, mogli przekazywać sobie wirusa, gromadząc się podczas zakupów, zamiast zaufać temu, że handel będzie wciąż funkcjonował. Nastąpił stan paniki społecznej, który doprowadził do tego typu zachowań. Taka społeczna fala strachu wpływa na każdego człowieka z osobna, prowadzi do nagromadzenia stresu, pogorszenia stanu psychicznego, ale też odbija się niekorzystnie na stanie gospodarki i sytuacji ekonomicznej naszego państwa. Musimy wypracować system radzenia sobie z niepożądanymi emocjami, by móc odróżnić realne zagrożenie i zastosować odpowiednie środki do walki.

1. Ogranicz natłok informacji


Jeśli przez całą dobę śledzisz wiadomości, odświeżasz internetowe strony, oglądasz informacje w telewizji, możesz wpaść w stan paniki. Warto aktualizować bieżącą sytuację, ale nie można dopuścić do stanu, gdy to działanie zajmuje nam zbyt wiele czasu, ponieważ dodatkowo wzmacniamy stres. Śledzenie danych, wskaźników zachorowań i umieralności, nie służy zachowaniu równowagi psychicznej, może prowadzić do obsesji i w niedługim czasie do uczucia apatii, przerażenia, depresji. Nie pozwól, by zalewały Cię negatywne wiadomości. Bądź poinformowany, ale nie popadaj w nałogowe śledzenie wszystkich możliwych źródeł informacji.

2. Myśl i działaj racjonalnie


Obecny czas budzi lęk i jest to sytuacja normalna. Boimy się, że się zarazimy wirusem, zachorujemy, lękamy się o naszych bliskich, ale też o sytuację ekonomiczną, niektórzy będą zmuszeni szukać nowej pracy, zamknąć swój biznes. Obawy są uzasadnione, trzeba szukać środków i pomysłów na to, jak sobie z nimi radzić. Należy zracjonalizować działanie. Jeśli boimy się o osoby starsze, nie dopuśćmy do tego, by były narażone na zakażenie. Pomagajmy im w zakupach, by mogły być odizolowane. Sami stosujmy rozwiązania, które uchronią nas od możliwości zarażenia. Dbajmy o siebie nawzajem. Czytaj wiarygodne źródła informacji i myśl racjonalnie.

3. Wypracuj rutynę


Koncentracja na bieżących sprawach pomoże odciągnąć uwagę od stałego śledzenie informacji. Sytuacja jest nieznana, nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej takiego zagrożenia. Nie wiemy, jak długo potrwają obostrzenia, dlatego warto zaplanować sobie dzień, wyrobić zestaw codziennych nawyków, które w czasie niepewności będą stanowiły punkt zaczepienia.

4. Poszukaj emocjonalnego wsparcia


Choć relacje z innymi ludźmi są mocno ograniczone, skorzystajmy z alternatywnych metod komunikacji. Dzielmy się swoimi obawami i emocjami, ale nie nakręcajmy się wzajemnie. Rozmowa o odczuciach, szukanie wsparcia wśród ludzi, to jeden ze sposobów, by nie czuć się samotnie, ale mieć świadomość, że inne osoby są w tej samej sytuacji. Poradzimy sobie z tym razem.

5. Bądź realistą


Nie można minimalizować ryzyka i lekceważyć zagrożenia, trzeba zastosować wszystkie środki bezpieczeństwa i dostosować się do wymogów aktualnej sytuacji. Jeśli uważasz, że problem Ciebie nie dotyczy, możesz narazić nie tylko siebie, ale i inne osoby. Z drugiej strony COVID-19 nie może zawładnąć Twoim życiem, siejąc panikę i wywołując zły stan psychiczny. Myśl i działaj racjonalnie, by wyeliminować zagrożenie, ale też dbać o swoje zdrowie umysłowe.

6. Przystosuj się do sytuacji


W obecnej, trudnej sytuacji nie mamy wpływu na to, co się dzieje i ile potrwa stan epidemii. Możemy decydować o tym, jak się zachowamy, jaką postawę przyjmiemy, by jak to wszystko się skończy i wrócimy do normalnego trybu, móc postrzegać siebie jako osobę odpowiedzialną, spokojną i racjonalnie myślącą.

7. Plan działania i kontakt z ludźmi


Stawiając sobie za przykład Chiny, możemy spodziewać się, że jeszcze kilka tygodni potrwa epidemia, zanim krzywa zachorowań zacznie spadać. Do tego czasu warto wyznaczyć sobie cele, które chcemy zrealizować w krótkim czasie jak i te długoterminowe. Czas samoizolacji to dobry moment, by zająć się sobą, zacząć naukę języka obcego, przeczytać książkę, obejrzeć film, zacząć ćwiczyć fizycznie i kształtować swoją sylwetkę. Można korzystać z dobrodziejstw internetu, by się rozwijać i szukać nowych pasji. Wykorzystując czas zamknięcia w domu, można odświeżyć stare kontakty, poświęcić czas ludziom, z którymi dawno nie rozmawialiśmy, wystarczy telefon lub social media, by skontaktować się w alternatywnej formie. Wyznaczenie celów, kontakt z ludźmi - to elementy, które przypominają nam, że życie, choć obecnie w zmienionej formie, toczy się dalej i jest nadzieja, że niebawem wszystko wróci do normy, a my jeszcze bardziej będziemy doceniać to, co mamy.  

Udostępnij: