Psychologiczne konsekwencje kryzysu spowodowanego przez koronawirusa

Pandemia koronawirusa wniosła negatywny wpływ nie tylko na działalność gospodarczą, ale przede wszystkim na nasze życie i zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychicznie. Wszelkie ograniczenia oraz izolacja sprawiają, że dotychczasowy styl życia się zmienia. Brak możliwości spotkań towarzyskich oraz wyjścia do kina, czy do restauracji, sprawia, że relacje międzyludzkie ograniczają się do telefonów i komunikatorów internetowych. Jak COVID-19 wpływa na naszą psychikę? Co zrobić, aby również i o nią zadbać? O tym w dalszej części tekstu.

    Każda epidemia i pandemia są dla naukowców źródłem licznych badań, również pod względem psychologicznym. Biorąc pod lupę poprzednie epidemie (np. SARS w 2003 r.), naukowcy przeprowadzili analizę psychologiczną tego, jak kwarantanna wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie naukowym The Lancet.

    Na podstawie obserwacji ludzi, którzy zostali odizolowani od pozostałych na 10 dni, wyciągnęli następujące wnioski:

    1. Odizolowanie powoduje stres. Walka z epidemią przynosi oczekiwany skutek, gdy zastosowana zostanie kwarantanna. W przypadku koronawirusa okres ten wynosi 15 dni. Jednakże lekarze z King's College London zauważyli, że już w 10 dniu nasza psychika ulega pogorszeniu. Pojawiają się nerwice, stres oraz lęk.

    2. Nasila się strach przed infekcją. Jest to naturalne zjawisko, jednakże często bezpodstawne. Zbyt duża obawa przed zarażeniem sprawia, że nie jesteśmy w stanie logicznie myśleć. Bazując się na niepotwierdzonych źródłach, ten strach jeszcze bardziej dokarmiamy i skłonni jesteśmy do irracjonalnych zachowań. Przykładem może być tutaj plotka, że również od zwierząt domowych możemy się zarazić. Skutek? Ludzie masowo starali się o eutanazję swoich pupilów.

    3. Pojawia się nuda i frustracja. Życie w kwarantannie sprawia, że nasze dotychczasowe życie się diametralnie zmienia. Brak możliwości swobodnego wyjścia oraz brak korzystania z wydarzeń kulturalnych sprawia, że popadamy w stagnację. Mimo iż przebywanie w domu również niesie ze sobą szereg możliwości, to z czasem dosięga nas nuda, która przeradza się we frustrację.

    4. Panika przed brakiem dostępności danego towaru. Kwarantanna to czas, kiedy jesteśmy odcięci od świata zewnętrznego. Przygotowując się do niej, staramy się zrobić zakupy, tak aby zaspokoiły one, nasze podstawowe potrzeby. Strach przed tym, iż nie wystarczy dla ciebie danego produktu (żywnościowego, drogeryjnego lub leku) sprawia, że musisz szybko daną rzecz kupić. Mimo że przedstawiciele sklepów i aptek zapewniają, że nie mają problemu z zaopatrzeniem, to jednak panika sprawia, że informacja ta nie dociera do naszej świadomości. W efekcie wykupujemy "niezbędne" towary na masową skalę, nie pozostawiając przy tym produktu innym osobom. Przykładem tu są puste półki z papierem toaletowym, mydłem oraz płynami dezynfekującymi.

    5. Wzrasta nieufność oraz teorie spiskowe. COVID-19 jest jeszcze nieznaną chorobą, przez co informacje o jej przebiegu mogą wydawać nam się sprzecznie. Lawina informacji w mediach sprawia, że nie wiemy, w co wierzyć. Nie ufamy autoryzowanym informacjom podawanych przez polityków, naukowców oraz lekarzy. W związku z tym teorie spiskowe nabierają na sile.

    6. Nasilają się choroby psychiczne. Osoby, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne, narażeni są na nasilenie objawów. W szczególności dotyczy to chorych, którzy spędzają kwarantannę samotnie;

    7. Kwarantanna sprzyja negatywnemu myśleniu. Brak zajęć oraz izolacja od bliskich osób sprawia, że w naszych myślach pojawiają się czarne chmury. Pojawia się u nas m.in. strach przed utratą pracy i załamania się gospodarki, lęk przed zachorowaniem oraz to, że któryś z bliskich osób zachoruje i umrze. Postaraj się ten lęk pokonać, gdyż negatywne myślenie źle wpływa na ogólne samopoczucie i przede wszystkim nie pomaga.

    W dobie koronawirusa dbajmy nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o inne osoby. W miarę możliwości nie wychodźmy z domów, dbajmy o higienę, a przede wszystkim się nie zamartwiajmy. Dbajmy również o naszych bliskich. Gdy nie możemy być obok nich, sięgnijmy po telefon. Nawet krótka rozmowa poprawi im humor oraz sprawi, że nie będą czuć się osamotnieni. Epidemia kiedyś minie, ale z problemów psychicznych człowiek może wychodzić latami. W tych ciężkich czasach wspierajmy się i dbajmy wzajemnie o nasze zdrowie psychiczne.

    Udostępnij: