Każdy doskonale wie, że książki są bardzo dobrym stymulantem dla naszego mózgu. Pobudzają wyobraźnię oraz polepszają pracę umysłu. Dzieci jednak nie są w stanie samodzielnie czytać, a więc ważne jest, aby mimo wszystko zapewnić im czytanie książek. Kiedy najlepiej zacząć czytać im książki? Jakie wybrać i jak wpływają na dziecko?

Momenty czytania

Dzieci już od samych narodzin malutkimi kroczkami poznają świat, ale potrzebują przy tym ogromnej pomocy rodziców. Ważne jest zatem, aby już od samego początku czytać im bajki na dobranoc. Taki maluch swoją samodzielną przygodę z książkami zaczyna nieco później, kiedy zaczyna powoli uczyć się czytać, ale już od najmłodszych lat interesuje się tym, co w książkach jest ukryte.

Warto zatem przygotować różnego rodzaju bajki, które będą widoczne i łatwo dostępne dla dziecka. Dzięki temu wzbudzi to jeszcze większą ciekawość, kiedy będzie mogło wziąć je do ręki i przejrzeć.

Kolejnym etapem są momenty, w których dziecko już zaczyna uczyć się czytania, ale nadal potrzebuje pomocy. Jest to zatem doskonały moment, aby przygotować odpowiednie dla wieku książki, które będą dla dziecka interesujące i zabawne, ale też będą polepszały umiejętność czytania oraz pogłębiały słownictwo.

Jakie wybrać książki?

Przede wszystkim książki i bajki dla dzieci powinny być dopasowane do ich wieku. Jeśli treść jest zbyt skomplikowana i długa, to dziecko szybko zacznie się zniechęcać i się rozkojarzy. Warto zatem upewnić się, że treść jest prosta, a same zdania krótkie i zrozumiałe.

Dodatkową zachętą dla dziecka są obrazki zawarte w książce. Pomagają mu pobudzać wyobraźnię oraz lepiej zrozumieć treść historii. Dodatkowo dobrze jest upewnić się, że książki i bajki mają różną teksturę.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest treść, z którą dziecko może w jakiś sposób się utożsamić. Wtedy chętniej słucha, ale też lepiej rozumie i może powoli uczyć się analizowania i wyciągania pewnych wniosków z bajkowych wydarzeń.

Jak książki wpływają na dziecko?

Książki i bajki stanowią najlepszy stymulant dla mózgu dziecka oraz znakomicie wspomaga jego rozwój. Samo słuchanie wpływa na:

1) Wyobraźnię

2) Skupienie

3) Pamięć

Nauka czytania i samodzielne czytanie wpływa na:

1) Poszerzanie słownictwa

2) Rozwój pisma i wymowy

3) Ortografię

4) Skupienie i pamięć

5) Wyobraźnię

Ważne jest zatem, aby książki były stałym elementem w życiu każdego dziecka.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img