Styczeń był pełny emocji związanych z poprzednim rokiem. Każdy dzień jednak coraz mocniej wprowadza nas w nowy rok, który każdy ma nadzieję, że będzie znacznie lepszy. Dobrze jest zatem zacząć od wspaniałej lektury, która stanie się dla nas lekcją na kolejne miesiące. Poznaj książki, z którymi warto prawdziwie rozpocząć nowy rok.

Psychoza 4.48” Sarah Kane

 

Książka przedstawiająca osobę cierpiącą na depresję, która ostatecznie przegrywa walkę z chorobą. Chaotyczny monolog wewnętrzny ma na celu zaprezentowanie, co faktycznie dzieje się w umyśle osoby chorej na depresję. Autorka napisała tę książkę na podstawie własnych doświadczeń, a po zakończeniu ostatnich stron sama odebrała sobie życie.

 

Promyczek” Kim Holden

 

Kate przeszła wiele w życiu, a i tak potrafiła odnaleźć w sobie optymizm i pogodę ducha. Dzięki temu zdobyła dla siebie przydomek „Promyczek”. Jest to dziewczyna pełna humoru, pozytywnego nastawienia i inteligencji. Promyczek jednak nie wierzy w miłość i nie poszukuje żadnych romantycznych wrażeń. Wszystko się jednak zmienia, kiedy wyjeżdża do szkoły w innym mieście i poznaje Kellera. Oboje jednak skrywają tajemnice, które mogą mieć poważny wpływ na ich życie.

 

Służące” Kathryn Stockett

 

Książka przedstawia losy czarnoskórych służących, które pracowały w domach rodzin białoskórych w drugiej połowie XX w. Główny temat całej fabuły nie jest jednak jedynym. Poza brakiem tolerancji i rasizmem autorka przedstawia zmagania bohaterów, którzy walczą ze stereotypami. Prezentuje również walkę z obawami i strachem, a także buduje przyjaźnie, lojalność i oddanie.

 

Bez mojej zgody” Jodi Picoult

 

Annie jeździ od lekarza do lekarza, mimo że jest całkowicie zdrowa. Jej życie od samego początku było całkowicie zaplanowane, a nawet jej poczęcie było w całości sztuczne, aby tkanki były zgodne z jej siostrą, która choruje na białaczkę. Z początku Annie godziła się na taki los, ale kiedy zaczęła dojrzewać i kwestionować całe swoje życie, decyduje się na ruch, który może bardzo zaszkodzić w szczególności jej siostrze.

 

Powietrze, którym oddycha” Brittainy C. Cherry

 

Przeszłość potrafi zmienić obraz człowieka na całe jego życie. Taka sytuacja spotkała też Tristana, przed którym wszyscy ostrzegają Elizabeth. Ta jednak pod całą płachtą złości i gburowatości widzi w mężczyźnie cierpienie i ból, czyli coś, co Liz doskonale rozumie. Kobieta decyduje się mu pomóc, aby oboje ponownie mogli zacząć oddychać.

 

Charlie” Stephen Chbosky

 

Charlie jest nastolatkiem, który rozpoczyna swój kolejny etap w życiu, czyli idzie do pierwszej klasy liceum. Chłopak jest jednak bardzo introwertyczny i wycofany, a więc nie potrafi budować relacji z rówieśnikami. Jest sam i czuje się sam, a więc postanawia pisać listy do zupełnie obcej mu osoby, którą nazywa przyjacielem. Charlie w listach opisuje całe swoje życie i zwierza się ze wszystkich swoich myśli na temat używek, rodziny, miłości i wiele innych.

 

 

1q84” Haruki Murakami

 

Niesamowita pozycja, które w wyjątkowy sposób opisuje losy dwójki osób, którzy ponownie spotykają się po latach. Nieparzyste rozdziały książki przedstawiają historię Aomame. Natomiast parzyste rozdziały opisują życie Tengo. Ta dwójka ponownie spotyka się po dwudziestu latach.

 

Tytuł książki jest silnie powiązany z „1984” Orwell’a, z czego liczba 9 po japońsku jest wymawiana jak litera Q, która również z angielskiego oznacza „question” (pytanie).

 

Ptasiek” William Wharton

 

Ptasiek nie zmuszał się do zainteresowań, aby tylko dopasować się do otaczających go ludzi. Nie zwracał uwagi na problemy i nie poświęcał czasu tym, którzy stawali mu na drodze. Jedyne co chciał, to interesować się lataniem i ptakami. Wkładał w to całe swoje serce i duszę. Na swojej drodze spotkał Ala, który jest całkowitym przeciwieństwem Ptaśka, a jednak ta dwójka stała się sobie bardzo bliska.

 

Atramentowe serce” Cornelia Funke

 

Folchart wraz z córką wynajmuje mieszkanie i restauruje stare książki. Wszystko układa się po myśli do momentu, kiedy ich miejsce odwiedza Smolipaluch. To był moment, w którym życie tej dwójki się zmienia i muszą zmierzyć się z przeróżnymi spiskami.

 

Marina” Carlos Ruiz Zafón

 

Oscar jest ogromnym fascynatem dawnych secesyjnych pałacyków, które znajdują się dookoła jego szkoły z internatem. Jego zachwyt jeszcze bardziej rośnie na sile, kiedy spotyka Marinę – tajemniczą damę regularnie odwiedzającą bezimienny nagrobek. Chłopiec wraz z przyjaciółką decydują się na poznanie historii nagrobka. Nie spodziewają się jednak, że zakończenie dramatycznej historii ma dopiero nadejść.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img