Ksiądz jako etat? Tego chcą Polacy!

Z sondażu przeprowadzonego przez Super Express wynika, że Polacy chcą, by ksiądz stał się zawodem i był zatrudniony na umowie o pracę. Ankietowani jednoznacznie twierdzą, że mają dość finansowania Kościoła przez Państwo i nie chcą mieć nic wspólnego z duchowieństwem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Polacy chcą zmian w Kościele

Chociaż większość Polaków deklaruje, że jest wierząca, to coraz więcej osób jest zmęczonych skandalami związanymi z Kościołem katolickim. Dodatkowo coraz więcej osób odwraca się od Kościoła i nie chce mieć nic wspólnego z duchowieństwem. Mają dość przepychu i bogactwa Kościoła, finansowania go przez państwo oraz tuszowania afer pedofilskich. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez Super Express.

W większości ankietowani stwierdzili (89%), że ksiądz powinien pracować na etacie w oparciu o umowę o prace i być rozliczany, tak samo jak inne pracujące osoby.

Uznali (89%), że cennik za posługi duszpasterskie powinien zostać ujednolicony i być taki sam w każdej parafii, niezależnie od rejonu Polski. Zwłaszcza, że duchowni korzystają z wielu zwolnień podatkowych. Opłaty za śluby, chrzciny czy pogrzeby, ofiara na tacę i „co łaska” to zyski zwolnione z podatku. Oprócz tego duchowni są też zwolnieni z podatku od nieruchomości, VAT i CIT.

Co najważniejsze, zdecydowana większość ankietowanych (91%) jest zdania, że Kościół powinien być przestać dotowany przez Państwo.

Coraz większe nakłady na Kościół

Z budżetu Państwa na finansowanie Kościoła i kleru do tej pory przeznaczono łącznie aż około 2,5 miliarda złotych. Z kolei w 2020 roku Fundusz Kościelny wyniósł 181,8 miliona złotych.

Dodatkowo z roku na rok Rząd przeznacza coraz więcej pieniędzy na dopłaty do Funduszu Kościelnego i świadczeń emerytalnych duchownych. Oznacza to, że duchowni otrzymują emeryturę z dwóch źródeł: z ZUS oraz z Funduszu Kościelnego. Czyli w obu przypadkach pieniądze te pochodzą od Państwa i są finansowane z naszych podatków.

Choć Kościół nie chce ujawniać wysokości świadczeń dla duchownych, to nieoficjalnie mówi się o emeryturze w wysokości 5 tysięcy złotych dla proboszcza parafii i aż 10 tysięcy złotych dla biskupa.

Koniec finansowania Kościoła przez Państwo?

Polacy mają tego dość i chcą, żeby Kościół przestał być finansowany przez Państwo. Rozdział kościoła od państwa i uregulowanie kwestii finansowania kościołów już od lat budzi wiele kontrowersji i wywołuje ożywione dyskusje. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

DZ

Udostępnij: