Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

Nauka gry na gitarze to nie tylko świetna zabawa, ale też szansa na odkrycie pasji, dzięki której będzie można poznać nowe osoby, a nawet stworzyć coś naprawdę fajnego. Oczywiście, nie każdy ma predyspozycje do tego, aby zostać słynnym gitarzystą. Każdy natomiast może opanować podstawy, które wbrew pozorom w zupełności wystarczą do grania ze znajomymi dla przyjemności lub nawet zarabiania pieniędzy na muzyce. Obecnie bez problemu można znaleźć porządne gitary klasyczne, gitary akustyczne i wiele innych instrumentów.

 

  • Jaka gitara dla początkującego?
  • Gitary klasyczne czy gitary akustyczne?
  • Nowoczesne gitary elektroakustyczne
  • Czym różni się gitara basowa?

 

Od czego jednak zacząć przygodę z muzyką? Czy istotne jest, jaka gitara zostanie kupiona na początek? A może, zamiast wydawać pieniądze na gitary elektryczne lepiej zapisać się na zajęcia do szkoły muzycznej? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Znajdziesz tu również kilka przydatnych porad, dzięki którym łatwiej ci będzie zauważyć pierwsze efekty nauki grania na instrumencie, bez względu na to, czy postawisz na tradycyjną gitarę, czy też wybierzesz model elektryczny.

Jaka gitara dla początkującego?

Wiele osób popełnia błąd i skupia się na tym, aby kupić najlepszą gitarę bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat sprzętu. Wówczas istnieje ryzyko, że kupiona przez nich gitara klasyczna będzie po prostu najdroższym sprzętem, co wcale nie musi oznaczać, że będzie najlepsza. Prawda jest taka, że dla początkującego muzyka to, czy będzie się uczył grać na gitarze za 500 złotych, czy od razu kupi markowy model za 5000 zł, nie ma większego znaczenia. Istotne jest natomiast to, aby regularnie ćwiczyć i nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami. Oczywiście nie oznacza to, że nawet stara gitara akustyczna w złym stanie technicznym będzie odpowiednia, bo wówczas mogą wystąpić trudności z jej nastrojeniem, przez co nie da się opanować nawet najprostszych akordów. Warto spróbować znaleźć przysłowiowy złoty środek i założyć sobie budżet na zakup gitar akustycznych (na początek optymalny wydaje się przedział 400-1000 złotych). W tej cenie można znaleźć zarówno duży wybór prostych gitar elektrycznych, jak i gitar klasycznych, które z pewnością pozwolą nauczyć się podstaw gry. 

Gitary klasyczne czy gitary akustyczne?

Kolejną rzeczą, którą należy przemyśleć, jest to, jakie pudło rezonansowe wybierze się do nauki. Najpopularniejsze są trzy rodzaje gitar: elektryczne, akustyczne oraz klasyczne. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim modele elektryczne, dzięki którym można uzyskać takie brzmienie jak popularne zespoły (pomagają w tym zróżnicowane efekty gitarowe). Nie oznacza to jednak, że nie warto wziąć pod uwagę zakupu innych typów gitar. Modele klasyczne mają delikatne struny, co sprawia, że świetnie sprawdzą się jako pierwsza gitara (łatwiej będzie na nich grać niewyćwiczonymi palcami). Bardziej zaawansowanym gitarzystą można natomiast polecić gitary akustyczne, które mają struny wykonane z materiału pokrytego owijką z brązu. Takie gitary mają zazwyczaj więcej progów, dzięki czemu lepiej sprawdzą się przy solówkach. Jednocześnie kształt pudła rezonansowego jest nieco inny, przez co nie wszyscy początkujący gitarzyści będą z niego zadowoleni. 

Nowoczesne gitary elektroakustyczne

Ciekawym rozwiązaniem jest gitara elektroakustyczna, którą można uznać za optymalny wybór dla osób, które nie wiedzą, czy wolą zacząć od nauki gry na akustyku, czy na gitarze elektrycznej. Tego typu sprzęt muzyczny sprawdzi się w różnych gatunkach muzycznych, a dodatkowo pozwala wykorzystywać różnego rodzaju akcesoria. Na takich gitarach można grać bez niczego (palcami lub kostką), ale w razie potrzeby można je podłączyć do pieca, co sprawdzi się podczas grania koncertów dla większej liczby słuchaczy. Instrument renomowanych producentów ma wbudowany wysokiej jakości przetwornik, który pozwala uzyskać świetne brzmienie. Osoby, które mają doświadczenie w grze na instrumencie, mogą zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj drewna został użyty do zrobienia pudła rezonansowego lub gryfu, ale komuś, kto nie ma żadnego doświadczenia z gitarą, nie powinno to robić różnicy. W przystępnej cenie dostępna jest również gitara elektryczna, więc jeżeli chcesz nauczyć się szybko kilku piosenek, możesz sięgnąć po taki instrument. Nie zapomnij wówczas o zakupie wzmacniacza, paska do gitary i takiego wyposażenia jak pokrowce. Pozwoli to zabezpieczyć sprzęt na czas transportu. Wielu początkujących zaczyna od elektryków, bo łatwiej na nich coś zagrać (zwłaszcza jeżeli skorzysta się z dobrego efektu, który zmieni brzmienie). Z drugiej strony wielu profesjonalnych muzyków radzi, aby zacząć od klasycznych gitar. 

Czym różni się gitara basowa?

Ciekawą alternatywą dla osób, które szukają dla siebie instrumentu, są gitary basowe. Mają one wytrzymałe i grube metalowe struny, a zamiast sześciu strun jest ich tylko cztery. Z jednej strony granie na takim instrumencie jest prostsze, ale osiągnięcie wysokiego poziomu nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Instrumenty, podobnie jak gry planszowe kooperacyjne, najprościej jest kupić przez Internet.

 

Udostępnij: