Choć krytyka może być bolesna i trudna do zaakceptowania, bywa też bardzo pomocna.

Choć krytyka może być bolesna i trudna do zaakceptowania, bywa też bardzo pomocna. Część osób jednak ma problem z przyjmowaniem krytyki i nie potrafi sobie z nią poradzić. Dowiedz się, jak to zrobić, aby przekuć ją w coś dobrego!

Jak krytyka wpływa na człowieka?

Słuchanie niepochlebnych opinii na swój temat i krytycznych słów może być trudne do przełknięcia. Krytyka bywa bolesna i ciężka dla zaakceptowania. Czasem jednak może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza gdy jest konstruktywna. Daje do myślenia, pomaga się rozwijać i stawać się lepszym człowiekiem. Dowiedz się, jak poradzić sobie z krytyką!

Jak poradzić sobie z krytyką? Sprawdzone sposoby!

Nie przejmuj się każdą krytyką

Zanim zaczniesz się przejmować i martwić, zastanów się, czy wymierzona w Ciebie krytyka miała sens. Jeśli ktoś mówi o Tobie niepochlebne obraźliwe rzeczy, które pozbawione są podstaw- nie zwracaj na to uwagi i nie bierz tego do siebie. Naucz odróżniać się konstruktywną krytykę i obiektywna ocenę od hejtu.

Zachowaj dystans

Choć słuchanie niepochlebnych słów pod swoim adresem nie jest przyjemne ani łatwe. Pozwól drugiej osobie się wypowiedzieć i poznaj jej argumenty. Daj sobie czas, żeby się nad nimi zastanowić. Opanuj emocje i nabierz dystansu do przedstawianych zarzutów, w ten sposób łatwiej będzie Ci na nie odpowiedzieć.

Przyznaj się do błędu

Przyznanie się do błędu jest bardzo cenną umiejętnością i krokiem w dobrą stronę. Zwłaszcza jeśli zarzuty wobec Ciebie są uzasadnione, nie broną się, nie kłam i nie przeinaczaj faktów. Przyznaj się do winy- tylko w ten sposób będziesz mógł się poprawić i spróbować zmienić.

Dostrzeż w niej coś dobrego

Potraktuj krytykę jako coś dobrego i pomocnego. Jako sygnał do zmiany, który da Ci do myślenia i pozwoli się rozwinąć. Nie obrażaj się i nie unoś, jeśli komuś zależy na Twoim dobru i chce dla Ciebie jak najlepiej.

Wyciągnij wnioski

Konstruktywna krytyka ma na celu wpłynąć na kogoś w taki sposób, aby wyciągnął wnioski ze swojego zachowania, przyznał się do popełnionego błędu i się poprawił. Wsłuchaj się obiektywną ocenę i uwagi, a dostrzeżesz wskazówki, jak dalej postępować. Dzięki temu będziesz mógł się poprawić i zmienić na lepsze.

Udostępnij: