6 stycznia wypada uroczystość objawienia pańskiego - święto Trzech Króli. Wielu nas oznaczy drzwi swojego domu znanym nam napisem, jednak spotykamy się z dwoma formami zapisu. Jaka jest poprawna pisownia i co oznacza ten skrót?

Historia Objawienia Pańskiego

6 stycznia obchodzimy uroczystość objawienia pańskiego. W tym roku wypada ona w czwartek i jej celem jest uczczenie objawienia się Boga człowiekowi. Tego dnia księża święcą kadzidło i kredę. Wiara chrześcijańska głosi, że tego dnia trzech mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar - wyruszyło w drogę wskazywaną przez Gwiazdę Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa. Przekazali mu dary, a były to złoto, kadzidło i mirra. To właśnie ta historia zapoczątkowała stosowanie błędnego skrótu KMB, który wielu z nas zapisuje na drzwiach domu szóstego stycznia.

Jaka jest poprawna pisownia?

Według księgi liturgicznej poprawną formą jest zapis CMB, co jest skrótem od łacińskiego "Christus Mansionem Benedicat". W tłumaczeniu na język polski brzmi to "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Zatem wbrew przekonaniom skrót pisany na drzwiach nie jest złożony z pierwszych liter imion mędrców, którzy przybyli do Jezusa.

Równie istotny jest fakt, że prawidłowy zapis ma między literami krzyż, stawiany na znak błogosławieństwa. Przyjęło się pisać między literami zwykłe plusy, co mija się z celem. Tradycyjnie po ostatniej literze skrótu również powinien się pojawić krzyżyk, a za nim aktualny rok. Podsumowując w bieżącym roku powinniśmy na drzwiach napisać "C†M†B†2022”.

Jaki jest cel pisania skrótu na drzwiach?

Ma to stanowić ochronę naszego domu i jego mieszkańców przed chorobami i niebezpieczeństwem, zgodnie z polskim tłumaczeniem skrótu CMB - "Niech Chrystus błogosławi ten dom".

Autor: Natalia Brutkowska

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img