Efekt Pollyanny- na czym to polega? Jak wpływa na nasze życie?

Zwykle starasz się myśleć o rzeczach przyjemnych? Na co dzień poszukujesz pozytywnych aspektów w każdej sytuacji i dobrych cech u każdego człowieka? Jednocześnie ignorujesz lub świadomie nie zauważasz tych przykrych i nieprzyjemnych? Być może masz do czynienia z efektem Pollyanny!

Efekt Pollyanny- skąd się to wzięło?

Efekt ten wziął swą nazwę od dziewczynki imieniem Pollyanna, tytułowej bohaterki powieści Eleanor H. Porter. Ojciec dziewczynki uczył ją „zabawy w radość”, która polegała na szukaniu w każdej osobie lub sytuacji, pozytywnych cech. Szczególnie w tych z pozoru nieprzyjemnych i przykrych. W każdej sytuacji, nieważne jak smutnej czy denerwującej, Pollyanna starała się odnaleźć przynajmniej jedną dobrą rzecz.

Od tego momentu dziewczynka zyskała niezwykłą umiejętność- potrafiła odnaleźć radość nawet w najtrudniejszych i najgorszych chwilach swojego życia.

Na czym to polega?

Efekt Pollyanny, nazywany też nadmiernym optymizmem i stronniczym pozytywnym nastawieniem, oznacza tendencję do upatrywania pozytywnych aspektów i cech w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Przy jednoczesnym ignorowaniu i pomijaniu aspektów nieprzyjemnych i przykrych.

To jeden z często stosowanych przez ludzi błędów poznawczych, czyli skrótów myślowych. Po raz pierwszy efekt ten został opisany przez naukowców Matlina i Stanga w latach 70. XX wieku. Zaobserwowali oni, że ludzie są częściej bardziej optymistyczni i pozytywnie nastawieni do innych i świata, niż smutni i nastawieni negatywnie.

Jak przejawia się efekt Pollyanny w codziennym życiu?

Ta pozytywna stronniczość może przejawiać się na wiele sposobów w codziennym życiu:

  • Ludzie koncentrują się bardziej na pozytywach, niż negatywach każdej sytuacji.
  • Zakładają najlepsze rozwiązanie i często podejmują decyzje, bez posiadania wszystkich istotnych informacji.
  • Częściej przekazują dobre wiadomości niż złe.
  • Mają skłonność do przywoływania ze swoich wspomnień bardziej pozytywnych niż negatywnych zjawisk.
  • Dodatkowo mają tendencję do wspominania neutralnych wydarzeń jako bardziej pozytywnych, niż były w rzeczywistości.
  • Unikają patrzenia na nieprzyjemne obrazy i słuchania nieprzyjemnych rzeczy.

Jak efekt Pollyanny wpływa na nasze życie?

Ten efekt może zapewniać wiele korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak bycie Pollyanną na co dzień może nam też zaszkodzić. Taka postawa może sprawić, że narazimy się na to, że inni będą nas wykorzystywać, manipulować nami i przekraczać nasze granice.

Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem wydaje się zachowanie równowagi pomiędzy pozytywnym i optymistycznym podejściem do życia, a realizmem.

DZ

Udostępnij: