Najbardziej depresyjny dzień w roku zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, kiedy wypada Blue Monday i czym tak naprawdę jest!
- Czym jest Blue Monday?
- Kiedy wypada "najbardziej depresyjny dzień w roku"?
- Najbardziej przygnębiający dzień w roku, czy może chwyt reklamowy?
Czym jest Blue Monday?
Blue Monday, czyli „niebieski poniedziałek”, uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Jego nazwa wskazuje na datę, która jest najtrudniejszym i najbardziej przygnębiającym dniem w całym roku. Dowiedz się, kiedy wypada i co miało wpływ na jej wyliczenie.
Kiedy wypada "najbardziej depresyjny dzień w roku"?
Blue Monday zbliża się wielkimi krokami: wypada w trzeci poniedziałek stycznia, czyli 15 stycznia 2024 roku.
Jego data została ustalona na podstawie wzoru matematycznego, opracowanego w 2004 roku przez Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa z Uniwersytetu w Cardiff.
Wzór naukowca uwzględnia kilka istotnych czynników, które wpływają na to, że ten dzień uznawany jest za wyjątkowo depresyjny. Chodzi przede wszystkim o pogodę- brak światła słonecznego, krótkie, zimne i ponure dni, czynniki psychologiczne- fakt, że Boże Narodzenie już minęło i świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych oraz długi czas, jaki pozostał do wiosny.
Algorytm Cliffa Arnalla:
[W+(D-d)] x TQ : M x NA
Opiera się o siedem zmiennych, takich jak:
- W – pogoda,
- D – miesięczne wynagrodzenie,
- d – zadłużenie,
- T – czas, który minął od Bożego Narodzenia,
- Q – czas, który minął od nieudanej próby rzucenia palenia,
- M – poziom motywacji,
- NA – potrzeba podjęcia działania.
Najbardziej przygnębiający dzień w roku, czy może chwyt reklamowy?
Czy Blue Monday to rzeczywiście najgorszy dzień w roku? Jak się okazuje, nie ma żadnych naukowych dowodów mogących potwierdzić teorię o tym najbardziej depresyjnym poniedziałku. Już od początku badacze nieufnie odnosili się do algorytmu Arnalla. Zauważali, że czynniki, które wziął pod uwagę w swoim wzorze, tak naprawdę są niemożliwe do porównania i wyliczenia. A już na pewno do ustalenia konkretnej daty.
Blue Monday może wcale nie być najbardziej przygnębiającym dniem w roku, a sprytną strategią marketingową, która ma nas zachęcić do robienia nadprogramowych i nieprzemyślanych zakupów. Szybko stał się pretekstem do wyprzedażowych ofert w wielu sklepach. W końcu nic nie poprawia humoru bardziej, niż zakupy!
Jednak wiele osób przyznaje, że faktycznie tego dnia nie czuje się najlepiej i ma gorszy humor oraz samopoczucie. Deklarują zmęczenie, osłabienie, spadek energii i obniżenie nastroju…
Zatem może jednak coś w tym jest?
DZ