Pierwszy dzień wiosny. Czym się różnią wiosna astronomiczna i kalendarzowa, ciekawostki, powiedzenia

21 marca każdemu z nas kojarzy się pozytywnie - to pierwszy dzień wiosny. Przez wielu najbardziej wyczekiwana pora roku. Jest to pora roku napawająca optymizmem, również z tego względu, że dzień znacząco się wydłuża. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie Marzanny.

Czym się różni wiosna astronomiczna i kalendarzowa?

W tym roku wiosna astronomiczna wypada wcześniej od kalendarzowej o jeden dzień. To właśnie 20 marca Słońce przeszło punkt Barana, w którym przecina się ekliptyka i równik niebieski. Co to oznacza? Że od tego dnia Słońce przez kolejne pół roku będzie mocniej ogrzewać półkulę północną. Co to oznacza dla mieszkańców półkuli południowej? Oni wchodzą teraz w czas jesienny, a na przyjście wiosny poczekają jeszcze 6 miesięcy.

Długość dnia będzie się wydłużała aż do 21 czerwca - pierwszego dnia lata. Nastąpi wtedy przesilenie letnie.

Kalendarzowy początek wiosny, jak co roku, przypada na 21 marca. W tym roku jest to poniedziałek.

Ciekawostki

Od kolejnego roku początkiem wiosny astronomicznej będzie 20 marca, aż do 2043 roku. Od 2044 będzie to prawdopodobnie 19 marca. Dlaczego? Ze względy na różnicę trwania roku kalendarzowego i zwrotnikowego, wyrównywaną stosowaniem kalendarza gregoriańskiego. Rok 2000 był rokiem przestępnym, dlatego data równonocy wiosennej przesunęła się w kierunku początku roku. 100 lat później, a 2100 roku, w wyniku pominięcia jednego roku przestępnego daty ponownie przesuną się o 1 dzień.

Jest wyróżniana również wiosna meteorologiczna. Następuje wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura waha się w przedziale od 5 co 15 stopni Celsjusza.

Powiedzenia związane w wiosną

„Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”.

„Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje”

„A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy”.

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”.

NB

Udostępnij: