Już dziś pierwszy dzień wiosny!

Nadchodzi wiosna! Sprawdź, kiedy zaczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna wiosna. Jakie zwyczaje są związane z jej nadejściem i jakiej pogody możemy się spodziewać w ciągu najbliższych dni.

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

To już dziś! W tym roku pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada w poniedziałek. Jak zawsze jest to niezmienna data- 21 marca. Z kolei astronomiczna wiosna na półkuli północnej rozpoczęła się już dzień wcześniej, w niedzielę 20 marca.

Oznacza to, że odtąd dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy, temperatury będą wzrastały, a słońce będzie grzało coraz mocniej, budząc do życia kwiaty, drzewa i krzewy. Wiosna będzie trwała 91 dni, aż do przesilenia letniego, które wypada 22 czerwca.

Pierwszy dzień wiosny- zwyczaje

Najbardziej znanym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest palenie lub topienie Marzanny, kukły będącej symbolem odchodzącej zimy.

Ten zwyczaj wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich, związanych z obrzędami przypadającymi na czas równonocy wiosennej- Jarego Święta. Przed wiekami uważano, że zabicie Marzanny, bogini słowiańskiej uosabiającej śmierć i zimę, zapewni powrót życia i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok.

Zwyczaj topienia Marzanny przetrwał i wciąż jest popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie przygotowują kukły Marzanny, które następnie topią lub palą, żeby pokazać jak bardzo tęsknią za wiosną i nie chcą już zimy.

Jaka pogoda czeka nas na wiosnę?

Synoptycy przewidują, że przyroda zacznie się odradzać z zimowego odrętwienia nawet o 2-3 tygodnie wcześniej niż zwykle.

Oznacza to, że marzec zapowiada się wyjątkowo ciepło, a wyraźne ocieplenie odczujemy już w ciągu najbliższych dni. Nadchodzący tydzień zapowiada się nad wyraz wiosennie i słonecznie. Temperatury w całej Polsce mogą sięgać nawet 19 stopni Celsjusza, choć w nocy będą jeszcze utrzymywać się przymrozki. Pogodzie będą towarzyszyć niewielkie opady deszczu i przewaga słonecznej aury.

Według meteorologów kwiecień zapowiada się… upalnie. Już pod koniec miesiąca temperatury mogą sięgnąć nawet 30 stopni Celsjusza!

Udostępnij: