Osoby cierpiące z powodu tego syndromu są przekonane, że są oszustami i nie zasługują na sukces, który osiągnęły, a ich niekompetencja prędzej, czy później postanie zdemaskowana. Dowiedz się, czym jest syndrom oszusta.

„Co ja robię tu? Co ja tutaj robię?”

Wiele osób bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie porażki. Szukają winy w sobie nawet za zdarzenia, na które nie miały żadnego wpływu. Oprócz tego są przekonane, że są oszustami i nie zasługują na sukces, który osiągnęły. Ich niekompetencja prędzej, czy później postanie zdemaskowana. Stale umniejszają swoje osiągnięcia, a jeśli już coś im się udało, ich przyczyn upatrują w szczęściu, przypadku lub sprzyjających okolicznościach. Uważają, że nie zasługują na sukces, bo brakuje im wiedzy, kompetencji i zdolności. Fałszywie też oceniają swoje emocje i umiejętności.

Czym jest syndrom oszusta?

Takie natrętne i uporczywe myślenie o sobie może wskazywać na syndrom oszusta. To zjawisko psychologiczne, którego w pewnym etapie swojego życia doświadczyło aż około 70% światowej populacji. Syndromu oszusta występuje niezależnie od płci, chociaż znacznie częściej jest spotykany u kobiet, zwłaszcza takich na wysokich stanowiskach.

Może objąć konkretny obszar życia lub pojawiać się jedynie w niektórych sytuacjach. Jego natężenie bywa różne, od martwienia  się, czy staniemy na wysokości zadania, aż po obezwładniający lęk przed odkryciem „prawdy”. 

Czuje, że nie zasługuje na sukces… a inni to odkryją!

Syndrom oszusta opiera się na dwóch filarach. Pierwszy związany jest z poczuciem niewystarczalności. Osoba cierpiąca na to zjawisko uważa, że „nie jest tak zdolne, mądra, kompetentna, kreatywna czy odważna, jak inni”. Drugi filar związany jest ze strachem, że ktoś prędzej czy później odkryje prawdę, wszystkie braki i dowie się, że dana osoba jest oszustem.

Syndrom oszusta wiąże się z ciągłą niepewnością, brakiem wiary we własne możliwości i siły. Choć to nie jest poparte żadnymi dowodami, taka osoba bezgranicznie w to wierzy i nie może przestać o tym myśleć.

Do czego to prowadzi?

Syndrom oszusta prowadzi do wielu problemów. Powoduje chroniczne wątpienie w siebie, stałe poczucie lęku i wstydu, utrudnia też cieszenie się życiem.

Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, warto działać. Poznanie problemu to pierwszy krok do zmiany. Jeśli problem jest bardzo nasilony, należy skorzystać z profesjonalnej pomocy.

DZ

Udostępnij:

Sklep