Przed nami Wielkanoc, czyli najważniejsze i najstarsze wśród świąt chrześcijańskich. Tradycje związane z obchodzeniem świąt Wielkiej Nocy różnią się w zależności od zakątka świata. Poznaj nietypowe zwyczaje i tradycje świąteczne na świecie.

  Nietypowe tradycje i zwyczaje wielkanocne. Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2022?

  Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze chrześcijańskie święto. Podczas niej celebrowane jest misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego męka, śmierć i zmartwychwstanie.

  Wielkanoc jest świętem ruchomym, które każdego roku wypada w innym terminie. Już w 325 roku, podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie wypadać w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Oznacza to, że najwcześniej może wypaść 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę 17 kwietnia

  Nietypowe tradycje i zwyczaje wielkanocne

  Tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy różnią się w zależności od zakątka świata. Poznaj najbardziej nietypowe zwyczaje:

  Czechy

  Jedna z wielkanocnych tradycji w Czechach polega na symbolicznym “biczowaniu” kobiet wiązkami z wierzby i ozdobnych kolorowych wstążek. Taka witka to „Pomlazska”, ma przekazać płci pięknej siłę, witalność i płodność.

  Finlandia

  W Finlandii w Niedzielę Palmową i w Wielką Sobotę małe dzieci przebierają się za czarownice. Pukają do drzwi sąsiadów, żeby rzucić na nich czar, życzyć zdrowia, szczęścia i pomyślności. W zamian za to otrzymują pisankę, czekoladkę lub monetę. Zwyczaj ten przypomina Halloween.

  Norwegia

  Wielkanoc w Norwegii związana jest z czytaniem kryminałów. Mieszkańcy tego kraju są wielkimi fanami tzw. „wielkanocnych thrillerów”, znanych jako Paaskekrimmen. Norwegowie korzystając z dłuższej świątecznej przerwy, spędzają czas w swoich domach czytając o zbrodniach i rozwiązując kryminalne zagadki.

  Grecja

  Na greckiej wyspie Korfu, w Wielką Sobotę mieszkańcy urządzają tradycyjny „rzut pulą”. Polega na tym, że zrzucają z okien garnki, patelnie, naczynia, talerze, miski, kubki, rozbijając je na ulicy. Pozbywają się w ten sposób startych przedmiotów i witają wiosnę.

  Hiszpania

  W katalońskim mieście Verges, zgodnie z tradycją w Wielki Czwartek odbywa się taniec śmierci „dansa de la mort”. Mieszkańcy miasta przebierają się w kostiumy szkieletów i paradują ulicami. Parada kończy się makabrycznym tańcem, który rozpoczyna się o północy i trwa do rana. Tradycja ta kojarzy się z epidemią czarnej śmierci z XIV wieku, ukazuje nieuchronny upływ czasu i przypomina o śmierci.

  Florencja

  We Florencji mieszkańcy mają 350-letnią tradycję zwaną Scoppio del Carro. Całe miasto przemierza ozdobny, wielki wózek z fajerwerkami o nazwie „Brindellone”. Jest ciągnięty ulicami przez parę białych wołów, a mieszkańcy mogą obserwować spektakularny pokaz fajerwerków.

  Gwatemala

  W Gwatemali odbywają się największe wielkanocne uroczystości na świecie. To uroczyste procesje, które odbywają się na kolorowych dywanach zwanych „Alfombras”. Wytwarzane są one przez mieszkańców miesiącami przed Wielkanocą. Powstają z piasku, trocin i kwiatów w różnych kolorach, usypywanych w fantazyjne wzory, w tym sceny z Biblii i natury.

  Filipiny

  Filipiny znane są z jednej z najbardziej kontrowersyjnych wielkanocnych tradycji. Jak co roku Wielki Piątek wiąże się z krwawym rytuałem, czyli chłostą oraz tradycyjnym przybijaniem pokutników do drewnianych krzyży. Według ukrzyżowanych Filipińczyków ten obrzęd jest świadectwem wiary, aktem pokuty, albo wybłaganiem łaski u Boga. Kościół jednak potępia te obrzędy.

  DZ

  Udostępnij:

  Sklep