Koty są wyjątkowymi zwierzętami, co potwierdzi każdy ich miłośnik. Często chodzą swoimi drogami i robią to, co chcą, a nie to, czego się od nich oczekuje. Mimo tego są oni przyjaciółmi człowieka, bez których nasz dom nie byłby taki sam. Przedstawiamy zbiór najlepszych ciekawostek i faktów o kotach.

Koty pocą się łapami

Gruczoły potowe, które posiadają koty są zlokalizowane w dosyć nieoczywistym miejscu, ponieważ w łapach. Możemy to zaobserwować w stresowych sytuacjach dla naszego zwierzaka, np podczas wizyty u weterynarza. Często zostają wtedy na stole ślady wilgotnych łap naszego kota.

Odcisk nosa jak linie papilarne

Dokładnie jak człowieka po liniach papilarnych, każdego kota można zidentyfikować po niepowtarzalnym odcisku nosa. Każdy wzór jest unikalny, dlatego nie znajdziemy dwóch kotów o takim samym odcisku nosa.

Koty jak ludzie

Tak jak ludzie są praworęczni i leworęczni, tak koty również mają bardziej sprawne łapy. Możemy to w prosty sposób sprawdzić - łapa dominująca to ta, którą kot wyciąga np. po zabawkę.

Niektóre koty mają alergię... na człowieka!

Wiemy, że niektórzy z nas mają alergię na kota. Działa to jednak również w drugą stronę. Wszystkie drobne cząsteczki, które są związane z naszym bytem mogą być uczulające dla kota. Około 0.5% kotów może cierpieć na astmę powodowaną kurzem, łupieżem czy dymem papierosowym.

Koty mogą pić słoną wodę i zaspokoić nią pragnienie

A w dodatku zaspokoić nią pragnienie! W przeciwieństwie do człowieka, kot jest w stanie napić się wody morskiej i zaspokoić nią pragnienie. Dzieje się tak dlatego, że kocie nerki odfiltrowują sól, dzięki czemu woda nawadnia organizm.

Kocie mruczenie ma właściwości lecznicze

Kocie mruczenie powoduje wibracje o częstotliwości między 20 Hz a 150 Hz. Według specjalistów na regenerację tkanek miękkich pozytywnie wpływają wibracje o częstotliwości w granicy 100 Hz, dlatego w leczeniu złamań i ran pomaga kocie mruczenie.

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img