Czy otyłość wpływa na życie seksualne?

Otyłość to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Może przyczynić się do rozwoju groźnych chorób i negatywnie wpływa na wiele sfer życia człowieka. Czy także na życie seksualne? Odpowiadamy!

Otyłość to poważny zdrowotny problem

Otyłość to choroba cywilizacyjna i globalny problem zdrowotny, z którym według Światowej Organizacji Zdrowia zmaga się aż 400 milionów dorosłych osób na całym świecie. Otyłość występuje we wszystkich grupach wiekowych: cierpią na nią zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. To nieprawidłowe lub nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, które prowadzi do wystąpienia szeregu zaburzeń i problemów ze strony organizmu.

Prowadzi do rozwoju wielu groźnych chorób

Otyłość bardzo poważnie szkodzi zdrowiu. Lekarze są jednogłośni, że przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. To przede wszystkim: cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, zwyrodnienie stawów, niedoczynność tarczycy, bezdech senny, bezpłodność. Zwiększa też ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów, jak rak endometrium, jajników, piersi, prostaty, czy jelita grubego.

Czy otyłość wpływa na życie seksualne?

Otyłość negatywnie wpływa na wiele sfer życia człowieka, m.in. na życie seksualne! Może przyczyniać się do poważnych problemów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Otyłość powoduje zaburzenia sprawności erekcyjnej u mężczyzn. Zbyt duża masa ciała u panów upośledza procesy odpowiedzialne za wywołanie i utrzymanie erekcji. Prowadzi też do obniżenia poziomu testosteronu, który odpowiada m.in. za utrzymanie popędu seksualnego.

U kobiet otyłość wiąże się z obniżeniem libido, może powodować częstsze występowanie takich problemów, jak suchość pochwy, czy nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy (Kegla). Dowiedziono, że u otyłych kobiet częściej występują zaburzenia miesiączkowania, a antykoncepcja hormonalna jest mniej skuteczna, niż u kobiet z prawidłową masą ciała.

Jakość życia seksualnego spada...

Z raportu opublikowanego na łamach British Medical Journal, wynika, że osoby otyłe są mniej aktywne seksualnie w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała. U obojga płci otyłość wpływa przede wszystkim na zmniejszenie poczucia atrakcyjności i sprawności seksualnej.

Pojawiają się blokady emocjonalne wywołane wyglądem ciała. Takie osoby częściej odczuwają zakłopotanie i wstyd, związane ze swoją wagą.

Na dodatek mogą mieć trudności techniczne w odbywaniu stosunków. Konsekwencje nadmiernej masy ciała takie jak nadmierne pocenie się, odparzenia, problemy gastryczne, układu krążenia, schorzenia stawów, czy zmiany hormonalne, sprawiają, że jakość życia seksualnego znacząco spada…

Wszystko to sprawia, że osoby otyłe rzadziej mają ochotę na seks, nie odczuwają z niego pełnej przyjemności i ta sfera nie przynosi im satysfakcji.

Udostępnij: