Nowożeńcy muszą mieć się na baczności! Fiskus bierze pod lupę weselne koperty

Można śmiało powiedzieć, że obecnie jednym z najpopularniejszych prezentów ślubnych są pieniądze. Jest to ułatwienie nie tylko dla gości, którzy nie muszą poświęcać czasu na szukaniu idealnego prezentu, ale również dla samych państwa młodych. Niemniej jednak nie każdy wie, że prezenty ślubne również podlegają opodatkowaniu. Co grozi świeżo upieczonym małżonkom za niezgłoszenie odpowiedniej kwoty do urzędu skarbowego? Kiedy należy to zrobić?

Czy nowożeńcy zawsze muszą zapłacić podatek od podarunków?

W świetle polskiego prawa pieniądze podarowane w kopercie młodej parze są traktowane jako darowizna. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, od kogo się otrzymało kopertę i ile było w niej gotówki. Są limity, które jasno mówią, że nie trzeba wówczas martwić się o zapłatę podatku. Jak przyznała adwokat Eliza Kuna w rozmowie z portalem "Dzień Dobry TVN":

Natomiast zapłata jest konieczna, jeśli para młoda otrzyma więcej niż 9637 zł od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej, czyli małżonka, syna, córki, wnuka, prawnuka, matki, ojca, dziadków, rodzeństwa, pasierba, ojczyma, macochy, teściów, zięcia, synowej.

Podkreślmy, że do II grupy podatkowej należą: bratanek, siostrzeniec, wuj, ciotka, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków. Wówczas limit wynosi 7276 zł.

Do III grupy podatkowej zaliczamy przyjaciół i znajomych. W tym wypadku musimy zapłacić podatek, jeżeli kwota przekroczy 4902 zł.

Trzeba pamiętać, iż wysokość ta stanowi wartość wszystkich otrzymanych prezentów od jednej osoby, przekazanych w ciągu 5 lat, a więc nie tylko sama wysokość podarunku ślubnego” - podkreśliła adwokat Eliza Kuna.

Wyjątki w niepłaceniu podatku od prezentów ślubnych

- specjalne zwolnienie podatkowe w przypadku przelewu bankowego lub przekazu pocztowego od najbliższej rodziny
- prezenty od współmałżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuków bez względu na wartość nie podlega opodatkowaniu. Niemniej jednak nowożeńcy są zobowiązani do zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.

Kary za przekroczenie obowiązujących limitów

Jeżeli prezent nie przekracza 10 278 zł od jednej osoby, nowożeńcy muszą się liczyć z zapłatą:

I grupa - 3%
II grupa - 7%
III grupa - 12%

Jeżeli kwota przekracza powyższy limit, ale nie jest wyższa niż 20 556 zł, należy zapłacić podatek w wysokości:

I grupa - 308,30 zł i 5%
II grupa - 719,50 zł i 9%
III grupa - 1233,40 zł i 16%

W przypadku przekroczenia 20 556 zł:

I grupa - 822,20 zł i 7% od nadwyżki
II grupa - 1644,50 zł i 12%
III grupa - 2877,90 zł i 20%

Warto dodać, że prezenty ślubne tj. sprzęt AGD, RTV, które nie przekraczają prawnych limitów, są zwolnione od podatku i nie jest konieczne ich zgłaszanie. Jeżeli natomiast nowożeńcy nie zgłoszą otrzymanej kwoty, która przekracza limit, a zakupią mieszkanie, czy nowy samochód, bądź inną kosztowną rzecz, fiskus może zażądać udokumentowania źródeł dochodu. Wówczas muszą liczyć się z zapłatą karnej stawki podatkowej w wysokości 20% od kwoty darowizny.

Udostępnij: