Praca zdalna- jej wady i zalety

Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko. Ludzie na masową skalę zaczęli pracować zdalnie w swoich domach. Ich przełożeni odkryli, że ma to bardzo wiele zalet, natomiast pracownicy doszli do wniosku, że takie rozwiązanie ma więcej wad, niż im się wcześniej wydawało. Oto wady i zalety pracy wirtualnej.

Pandemia a praca zdalna

W czasie trwającej dwa lata pandemii koronawirusa, wykonywanie obowiązków służbowych z domu, stało się bardzo powszechne. Jak podaje Interia, z raportu firmy doradczej BCG wynika, że w kwietniu 2020 roku w grupie przebadanych spółek, średnio 75% pracowników pracowało z domu. Przed pandemią robiło to zaledwie 2%.

Czym jest praca wirtualna?

Praca wirtualna, inaczej zdalna, czy home office to sytuacja, w której pracownik wypełnia część lub całość swoich obowiązków służbowych i zadań poza siedzibą firmy- najczęściej z własnego domu. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, wideokonferencje są głównym narzędziem pracy, a konieczność codziennego pojawiania się w biurze odeszła w zapomnienie.

Wirtualna praca- jej wady i zalety

Praca zdalna na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć żadnych wad. Jednak jak się okazało, nie każdy był w stanie odnaleźć się w tym trybie, a to rozwiązanie miało więcej wad, niż wcześniej wydawało się pracownikom.

Praca zdalna to wiele zalet dla pracodawców i zatrudnionych

Analizy rynku pracy potwierdzają, że dla wielu firm nowa rzeczywistość okazała się zaskakująco optymistyczna. Badania pokazały, że u ponad 70%. pracowników wzrosła produktywności w pracy indywidualnej i w co drugim przypadku w pracy grupowej.

Możliwość pracy zdalnej w ostatnich dwóch latach, stała się bardzo atrakcyjna dla zatrudnionych. To idealna opcja dla osób niepełnosprawnych, młodych rodziców, czy studentów, którzy łączą etat z nauką.

Na dodatek oferta pracy zdalnej nie musi być narzucona na konkretny obszar terytorialny. Co oznacza, że pracownik może wykonywać ją niemal z każdego miejsca

Wielu pracowników zachwala pracę zdalną, wskazując na to, że mogą sami ustalać swoje priorytety i samodzielnie zarządzać swoim czasem. Dzięki temu nie tracą czasu na dojazdy do pracy, zmniejszają koszty z w tym wiązane, mają więcej czasu dla siebie i rodziny.

Pracodawcy z kolei mogli zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem biura, wynajmem, zaopatrzeniem, sprzątaniem, czy opłatami.

Mogli korzystać z pracy zdalnej specjalistów zarówno w trybie ciągłym, jak i doraźnie, gdy wymaga tego sytuacja. Z kolei dzięki odpowiednim narzędziom, mogli w prosty sposób monitorować pracę zatrudnionych osób.

Niestety miała też wiele wad….

Jak się okazuje, że poza szeregiem zalet, praca zdalna ma też swoje wady. Po czasie okazało się, że praca zdalna bynajmniej nie jest spełnieniem marzeń. Zaczęto wskazywać na narastające problemy związane z odizolowaniem ludzi od świata, brakiem równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, zaburzeniem relacji społecznych i negatywnym wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Pracownikom doskwierało rosnące poczucie osamotnienia. Wszystko z powodu braku bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami i kolegami z pracy. To wpływało negatywnie na życie osobiste, dochodziło do pogorszenia relacji z bliskimi, zwiększonej izolacji od znajomych i przyjaciół.

Wiele osób narzekało na zatarcie granicy poza życiem zawodowym i prywatnym, czasem praca wymykała się poza standardowe osiem godzin i rozciągała niemal na całą dobę. Dodatkowo po pracy na skutek ograniczonej możliwości wychodzenia z domu, ludzie spędzali wolno czas przyklejeni do ekranów laptopów, smartfonów i telewizji…

Oprócz tego u wielu pracowników pojawiły się problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Z badań wynika, że 70% pracowników odczuwa większy lęk, stres i presję niż wcześniej, częściej dochodzi też do wypalenia zawodowego.

Eksperci uważali, że praca zdalna na dłuższą metę, może fatalnie odbić się na zdrowiu, ze względu na nieprawidłową pozycję ciała, przy domowych stanowiskach pracy. Złe ułożenie ciała może przyczynić się do pojawienia się wielu problemów: sztywności i bólu pleców, barków, szyi oraz głowy, a także występowania wad postawy.

Udostępnij: