Osoby z tą cechą charakteru mogą popaść w alkoholizm. Odkrycie naukowców.

Perfekcjonista to osoba, która chce wszystko robić jak najlepiej, jak najdokładniej i dawać z siebie wszystko w każdej sytuacji. Przez to stawia sobie i innym nadmierne wymagania. Nawet, gdy osiągnie sukces, czuje, że nie jest wystarczająco dobry i surowo się ocenia. To sprawia, że jest bardziej podatny na stres, silniej przeżywa lęki i nie tylko… Naukowcy odkryli, że ta cecha ma związek z alkoholizmem!

Kim jest perfekcjonista?

Perfekcjonizm to wewnętrzny przymus bycia najlepszym we wszystkim. Taka osoba chce wszystko robić jak najlepiej, jak najdokładniej i dawać z siebie jak najwięcej. Stawia sobie i innym wysokie wymagania. Przykłada wielką wagę do szczegółów i często poświęca zadaniom znacznie więcej czasu niż inni. Mimo to wciąż obawia się, że gdzieś popełni błąd i nie jest wystarczająco dobra. To wszystko sprawia, że perfekcjonista jest wobec siebie nadmiernie krytyczny, surowy i ciągle niezadowolony. Bardziej podatny na zranienia, stres, przeżywanie lęków i nie tylko…

Perfekcjoniści częściej sięgają po alkohol

Badacze udowodnili, że perfekcjoniści częściej sięgają po alkohol by poradzić sobie ze stresem, problemami, czy trudnymi chwilami. Picie związane jest u nich z poczuciem winy, że w czymś zawiedli i nie okazali się wystarczająco dobrzy. Wyznaczają sobie wygórowane, często nierealistyczne cele, a gdy ich nie osiągają, załamują się… Boją się, że nie spełnili czyiś oczekiwań, uważają, że są ofiarami ocen innych ludzi. Są skłonni do nadmiernej krytyki i samobiczowania. Towarzyszy im przekonanie, że jeśli nie będą najlepsi i nie będą dawać z siebie wszystkiego, zawiodą nie tylko siebie, ale też innych.

Naukowcy odkryli, że ta cecha ma związek z alkoholizmem!

Według naukowców perfekcjonizm może być powiązany z zaburzeniami związanymi z piciem alkoholu. Badanie "Alcoholism Clinical & Experimental Research" wskazuje na związek między tą cechą, a zaburzeniami związanymi z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

W badaniu na 130 osobami uzależnionymi od alkoholu, sprawdzano jakie wymiary perfekcjonizmu posiadają. Okazało się, że bycie perfekcyjnym we wszystkim, co robią, wyznaczanie bezwzględnych standardów osobistych, wysokie wymagania wobec innych ludzi, a także zwiększona wrażliwość na oczekiwania innych ludzi, mogą wpływać na powstanie uzależnienia od alkoholu.

Belgijscy naukowcy potwierdzili, że te konkretne cechy charakteru mogą zwiększać ryzyko wystąpienia alkoholizmu. Według badaczy to odkrycie może być pomocne w leczeniu choroby alkoholowej. Uczeni chcą przenalizować dalsze związki i sprawdzić, jak perfekcjonizm może wpływać na wychodzenie z nałogu.

Udostępnij: