Międzynarodowy Dzień Kota przypada na 8. sierpnia. Koty obok psów, od zarania dziejów, są ulubionymi towarzyszami człowieka. W pełni zasługują na swoje święto! Odpowiadamy, jak obecność kota wpływa na nasz nastrój i samopoczucie!

Międzynarodowy Dzień Kota- kiedy wypada?

Mimo, że Światowy Dzień Kota oficjalnie przypada na 17 lutego, to równie popularnym świętem jest Międzynarodowy Dzień Kota, obchodzony 8 sierpnia.

Koty w pełni zasługują na swoje święto! Odpowiadamy, dlaczego są ulubionymi towarzyszami człowieka i jak ich obecność wpływa na nasz nastrój i samopoczucie!

Koty w pełni zasługują na swoje święto!

Koty towarzyszą ludziom od zarania dziejów, w starożytnym Egipcie uznawane były za boskie stworzenia, a ich status był wyjątkowy. Na przestrzeni wieków dzikie koty dały się udomowić i czasem owinęły sobie opiekunów „wokół łapki”. To doskonali towarzysze i uwielbiani pupile. Ich obecność w naszym życiu pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też stan zdrowia.

Jak obecność kota wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie?

Zwierzęta mają terapeutyczny wpływ na ludzi. W ich towarzystwie nie jesteśmy samotni, dają nam bliskość i budują wspólnotę. Są „katalizatorem interakcji społecznych”.

Ich obecność chroni przed szkodliwymi skutkami samotności i stresu. Dzięki nim czujemy się lepiej i mamy dobry nastrój. Poza samopoczuciem pozytywnie wpływają również na stan naszego zdrowia.

Badania pokazują, że kontakt ze zwierzęciem może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Motywuje do zwiększenia aktywności fizycznej, motywacji, gwarantuje poczucie obowiązku i celu. Może zmniejszyć depresję, lęk i izolację społeczną.

Naukowcy odkryli, że w towarzystwie zwierząt lepiej funkcjonuje ludzki mózg. Neurochirurg dr Sanjay Gupta uważa, że w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomocna jest obecność pupili. Zmniejszają ryzyko demencji i pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze.

Udowodniono, że dzieci, które dorastają w otoczeniu zwierząt są bardziej empatyczne i od pierwszych lat życia, uczą się odpowiedzialności i troski za drugą, żywą istotę.

Zajmując się pupilem, dziecko uczy się dyscypliny. Wie, że zwierzęciem trzeba się zajmować, karmić go, sprzątać nieczystości. To uczy je podejmowania się długoterminowych zobowiązań.

Według lekarzy dzieci, które wychowują się w otoczeniu zwierząt, rzadziej zapadają na alergię i astmę, mają także większą odporność.

Udostępnij:

Sklep