Co mówi o Tobie bałagan i jak wpływa na Twoje życie?

Wiele osób go nie znosi i nie jest w stanie funkcjonować w nieuporządkowanej przestrzeni. Innym zupełnie nie przeszkadza, a codzienny nieład jest czymś, do czego przywykli. Bałagan może wiele powiedzieć na temat naszej organizacji, a nawet niektórych cech osobowości. Sprawdź, co mówi o Tobie bałagan i jak wpływa na Twoje życie!

Rożne odmiany bałaganu

Niektórzy nie mają z tym problemu i całkiem dobrze sobie radzą, żyjąc w nieładzie. Inni wprost go nie znoszą i nie są jest w stanie funkcjonować w nieuporządkowanej przestrzeni. To co dla jednych oznacza zwykły codzienny nieład, dla innych jest rzeczą nie do dopuszczenia…

Jak się okazuje, bałagan nie świadczy jedynie o braku organizacji, czy lenistwie, ale może wskazywać na pewne cechy naszej osobowości, a nawet problemy natury psychicznej. Sprawdź, co mówi o Tobie bałagan i w jaki sposób wpływa na Twoje życie.

Co mówi o Tobie bałagan i jak wpływa na Twoje życie?

Uniemożliwia wypoczynek

W nieuporządkowanej przestrzeni jest nam trudniej się zrelaksować i odpocząć. Otaczający nas bałagan rozprasza, denerwuje, i sprawia, że gorzej się czujemy, mając na sobie ciężar nieuporządkowanej przestrzeni. Przez to nie możemy efektywnie wypoczywać, ani zregenerować sił.

Źle wpływa na nastrój

Udowodniono, że bałagan może negatywnie wpływać na nasz nastrój. Sprawia, że czujemy się przytłoczeni i niezdolni do skupienia się i pełnej koncentracji. Bałagan może odbierać nam siły, osaczać i wywoływać poczucie winy.

Wpływa na gorsze samopoczucie

Udowodniono, że nieposprzątane mieszkanie negatywnie wpływa na samopoczucie. Gdy przebywamy w zabałaganionym wnętrzu, źle się czujemy i łatwo rozpraszamy. W pewnym momencie po prostu odrywamy się od swoich zadań i zaczynamy sprzątać, ponieważ wszechobecny bałagan doprowadza nas do szału.

Utrudnia relacje z innymi

Bałagan może nawet negatywnie wpływać na relacje, jakie mamy z innymi. Wszystko przez to, że nie zapraszamy nikogo do zabałaganionego domu, ponieważ wstydzimy się tego, jak wygląda. Zaczynamy izolować się od innych i popadać w samotność.

Sprawia, że inni mają o nas złe zdanie

Jeśli żyjemy w bałaganie, otoczeni chaosem, inni postrzegają nas, jako osoby niezorganizowane i leniwe. Takie, które nie umieją sobie radzić z codziennymi, prostymi sytuacjami.

Szkodzi zdrowiu

Bałagan może szkodzić naszemu zdrowiu. Kurz oraz znajdujące się w nim roztocza, bakterie i drobnoustroje, które osiadają na różnych powierzchniach, są siedliskiem wielu zarazków, a nawet potencjalnych chorób. Mogą wywoływać takie choroby, jak alergia, czy astma.

Może świadczyć o problemach z emocjami

Czasem bałagan bywa metaforą tego, co blokujemy w naszym życiu. To fizyczna ściana, czy przeszkoda, którą podświadomie stworzyliśmy, żeby zablokować niechciane myśli, emocje, czy uczucia.

Może wskazywań na zaburzenia psychiczne

Wszechogarniający bałagan może być przejawem pewnych naszych lęków, np. przed odcięciem się od przeszłości, czy nowymi wyzwaniami. Zdarza się, że świadczy o różnych zaburzeniach psychicznych, np. o depresji, czy syllogomanii, zwanej patologicznym zbieractwem.

Świadczy o kreatywności i inteligencji

Jednak bałagan może oznaczać też pewne pozytywy. Naukowcy z Minnesoty twierdzą, że zagracone otoczenie może sprzyjać kreatywności, być wyrazem naszej oryginalnej osobowości, a nawet świadczyć o wysokim poziomie inteligencji. Uważają, że brak porządku na biurku świadczy o tym, że mózg danej osoby jest zajęty ważniejszymi sprawami i pracuje na pełnych obrotach.

Udostępnij: