Klniesz, bałaganisz i późno chodzisz spać? To świadczy o wyższym ilorazie inteligencji!

Co wpływa na wysoki iloraz inteligencji. Jak się okazuje, tytułowe wady mają na niego spory wpływ, a najnowsze badania tylko to potwierdziły. Zdarza Ci się kląć jak szewc, późno chodzić spać i nie zwracasz uwagi na bałagan? To znak, że jesteś inteligentny.

Definicja inteligentnej osoby

Na początku warto sprawdzić, jaka jest definicja osoby inteligentnej.

Inteligencja to zdolność metapoznawcza, czyli rozeznanie się we własnych procesach poznawczych i zdolność ich kontrolowania. Osoba inteligentna używa umysłu bardziej refleksyjnie i jest w stanie intencjonalnie sterować własnymi procesami poznawczymi.

O inteligentnym zachowaniu świadczą również inne czynniki tj.: pamięć, uwaga, uczenie się, wykorzystywanie posiadanej wiedzy oraz wyciąganie z niej wniosków. To również zdolność analizowania i dostosowywania się do postępujących zmian.

Uważa się również, iż osoba inteligentna jest poukładana oraz potrafi utrzymać dyscyplinę. Powszechnie uważa się również, że osoby mniej inteligentne są wulgarne i często nie potrafią utrzymać czystości. Jak się jednak okazuje, nie koniecznie musi tak być, a najnowsze badania są tego doskonałym przykładem.

Co przekłada się na wyższy poziom inteligencji?

Według najnowszych badań osoby, które znały więcej przekleństw miały lepsze wyniki testów IQ. Zauważono, iż takie osoby miały lepsze zdolności analityczne oraz mogły się pochwalić większym zasobem słów.

Tak samo wygląda sprawa u osób, które późno chodzą spać. One również wypadły lepiej na testach, niż osoby, które kładą się do łóżka znacznie wcześniej.

Najbardziej zaskakującym wynikiem był jednak związek osób niezwracających uwagi na bałagan, a wysokim ilorazem inteligencji. Ci, którzy bałaganią wokół siebie, mają bardziej elastyczny umysł i bardziej rozwiniętą kreatywność. Wiele wskazuje zatem na to, że osoby niezwracające uwagi np. na bałagan na biurku lub w swoim otoczeniu, mają tym samym ważniejsze rzeczy to zrobienie niż dbanie o porządek.

Co więcej, naukowcy poparli to tezą, iż z wiekiem spada sprawność umysłowa i tym samym zwiększa się zamiłowanie do porządku. Choć nie jest to regułą, to zaobserwowano, iż osoby, które wcześniej mogły bez problemu pracować w bałaganie, z biegiem czasu nie zaczną pracy nim nie posprzątają swojego biurka, lub przestrzeni wokół siebie. Niemniej jednak nie jest to sztywną regułą, gdyż wiele osób do później starości wciąż pracuje w bałaganie i nie jest to dla nich problemem.

Udostępnij: