Pierwsze dni w przedszkolu są bardzo stresujące, nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców. Maluchy muszą rozstać się z opiekunami, z którymi do tej pory spędzały większość czasu i dostosować do nowych zasad i norm życia społecznego. Do tej chwili warto odpowiednio się przygotować. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku w procesie adaptacji!
- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
- Dziecko w przedszkolu: jak mu pomóc w adaptacji?
- Mówienie o przedszkolu
- Uczenie samodzielności
- Rytm dnia dziecka
- Dni otwarte
- Adaptacja krok po kroku
- Najważniejszy jest spokój
- Kłamstwa i straszenie
- Dotrzymywanie słowa
- Nie zarażaj się niepowodzeniami
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września wszystkie przedszkolaki mają swoje święto! Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to wyjątkowe wydarzenie, które zostało uchwalone przez Sejm RP we wrześniu 2013 roku. Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci, a także popularyzować nowoczesne metody wychowania przedszkolnego. To również wspaniała okazja do świętowania, zabawy i czerpania mnóstwa radości z bycia przedszkolakiem!
Z okazji tego święta, podpowiadamy, jak pomóc dzieciom przygotować się do roli przedszkolaka i procesu adaptacji w placówce.
Dziecko w przedszkolu: jak mu pomóc w adaptacji?
Niektóre dzieci nie mają problemu z pójściem do przedszkola i niemal od razu rzucają się w wir zabawy i nowych znajomości. Z kolei inne potrzebują nieco więcej czasu, żeby przystosować się do nowych warunków. Podpowiadamy, co zrobić żeby dziecko polubiło przedszkole i jak ułatwić mu adaptację.
Mówienie o przedszkolu
Zanim dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, warto opowiadać mu o tym miejscu. Przedstawiać pozytywne aspekty i podkreślać, że pozna nowe koleżanki i kolegów, czy że będą nowe zabawki, których nie ma w domu itd. Można wykorzystać do tego książeczki, których bohaterowie również idą do przedszkola.
Uczenie samodzielności
Warto uczyć malucha samodzielności, zanim jeszcze pójdzie do przedszkola. Chodzi o naukę mówienia, jak ma na imię i nazwisko, zgłaszania potrzeb (coś boli, jest zimno/gorąca, chce do toalety itp.), korzystania z nocnika lub toalety, używania łyżki i widelca przy jedzeniu, czy ubierania się i zakładania butów.
Rytm dnia dziecka
Dziecku będzie łatwiej oswoić się z codziennymi zasadami w nowym miejscu, gdy rodzice uregulują jego rozkład dnia, według obowiązującego tam rytmu. Chodzi o poranne wstawanie, regularne pory posiłków, zabawy, drzemki, czy kładzenie się do spania o stałych porach.
Dni otwarte
Zanim dziecko rozpocznie przygodę w przedszkolu, warto, żeby miało możliwość uczestnictwa w dniach otwartych. Dni otwarte organizowane są w wielu przedszkolach, podczas nich maluch wspólnie z rodzicami ma okazję poznać nowe miejsce: opiekunki, rozmieszczenie grup, szatnię. Rodzice będą mieć wtedy czas na rozmowę z dyrekcją i nauczycielkami, aby zdobyć najważniejsze informacje dotyczące przedszkola.
Adaptacja krok po kroku
W początkowym okresie adaptacji, warto zostawiać dziecko w przedszkolu na krócej. Na przykład pierwszego dnia na godzinę, później dwie, następnie cztery. Dzięki temu dziecko będzie miało czas stopniowo przyzwyczaić się do przedłużającej się nieobecności rodzica. To pomoże maluchowi w oswojeniu się z miejscem, zabawkami i osobami pracującymi w przedszkolu.
Najważniejszy jest spokój
To najważniejsza rada! Nic tak nie potęguje strachu i rozpaczy dziecka, jak nerwowe reakcje jego rodziców. Warto zadbać o sprawne i szybkie pożegnanie. Należy przyprowadzić maluszka do przedszkola, pomóc mu się rozebrać i wprowadzić go na salę, oddając pod opiekę wychowawczyni.
Kłamstwa i straszenie
Najgorsze co robią rodzice to okłamywanie i straszenie dzieci. Mówienie maluchowi, że zaraz po nie wrócą, jeśli wcale tak nie będzie, jest niepotrzebne. Straszenie dziecka zabraniem ulubionej zabawki lub inną karą, jeśli nie pójdzie do przedszkola, również nie jest najlepszym pomysłem.
Dotrzymywanie słowa
Warto powiedzieć dziecku, że będzie odebrane np. po zupie, po drzemce, czy po obiedzie. W takim przypadku bardzo ważne jest dotrzymywanie słowa. W drodze do przedszkola, warto opowiedzieć, co miłego zrobicie po powrocie do domu (wyjście na plac zabaw, do parku, na lody).
Nie zarażaj się niepowodzeniami
Nawet jeśli początki są trudne, nie należy zrażać się niepowodzeniami. W tym celu można zasięgnąć opinii pań opiekunek lub porozmawiać z psychologiem. Warto pracować ze swoim dzieckiem tak, żeby nie uciekać od problemu, lecz pomóc się z nim uporać. To właśnie najważniejsze zadanie rodzica.