„Odchodzę”, o tym, jak przygotować się do rozwodu

Niestety nie wszystkie pary żyją ze sobą długo i szczęśliwie, a wiele małżeństw kończy się rozwodem. Jeśli między Wami od jakiegoś czasu źle się układa, czujesz, że coś zmieniło się na gorsze i podjęłaś decyzję, że „odchodzisz”- najpierw sprawdź, jak się do tego przygotować. Dowiedz się, z czym wiąże się rozwód i co będzie czekać Cię w najbliższych miesiącach.

Jak przygotować się do rozwodu?

Nie ma jednego złotego sposobu na to, jak przygotować się do rozwodu. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto to gruntownie przemyśleć, ponieważ rozwód podobnie jak i sam ślub powinien być rozsądnie zaplanowany.

Podjęłaś decyzję? Pierwszy krok za Tobą

Rozwód to bardzo ciężkie chwile dla obojga partnerów. Decyzja o zakończeniu małżeństwa jest trudna, jednak czasem rozstanie jest nieuniknione. Gdy już zapadła decyzja o rozwodzie, nie pozostaje nam nic innego, niż się z nią pogodzić i co ważniejsze, trzymać się jej. Czasem rozstanie jest najlepszą decyzją, która po jakimś czasie pozwoli każdemu pójść swoją drogą i ułożyć życie na nowo.

Przede wszystkim przygotuj się psychicznie

Rozwód tworzy potężną presję i uważany jest za drugie, najbardziej stresujące wydarzenie w życiu- tuż po śmierci bliskiej osoby. Dlatego przygotuj się psychicznie do tego, co Cię czeka. Procedura rozwodowa może być nieprzyjemna i długotrwała. W najgorszym przypadku  wszystkie „brudy” z małżeństwa mogą ujrzeć światło dzienne, w sprawę zaangażowani będą też członkowie rodziny, a nawet znajomi.

Zasięgnij informacji przed rozwodem

Pozew, prawnik, opieka nad dziećmi, alimenty, majątek… Wraz z rozwodem pojawia się mnóstwo kwestii, którymi musimy się zająć. To może przyprawić o zawrót głowy i przytłoczyć. Jeśli nie wiesz, jak się zabrać za rozwód, udaj się do specjalisty od prawa rozwodowego. Prawnik lub radca prawny pomoże przejść przez całą procedurę

Ustal faktyczną przyczynę rozpadu małżeństwa

Ustalenie faktycznej przyczyny rozpadu małżeństwa jest jednym z najważniejszych kroków przy rozwodzie. Do najczęstszych z nich należą: zdrada, nadużywanie alkoholu lub inne nałogi, niezgodność charakterów oraz przemoc domowa. Odpowiedz sobie na pytanie, kto ponosi winę i na jaki rodzaj rozwodu chcesz się zdecydować.

Rozwód z orzekaniem o winie, czy bez?

Rozwód bez orzekania o winie jest ugodowy, najpopularniejszy i najmniej kosztowny. Natomiast rozwód z orzeczeniem o winie jednego lub obojga partnerów, wybierany jest jeśli między partnerami jest dużo złych emocji i problemów. Ten drugi może wiązać się z długą walką na sali sądowej i postępowaniem dowodowym, często związanym z detalami życia rodzinnego i intymnego.

Co z opieką nad dziećmi?

Ustalenie opieki nad dziećmi to jedna z najtrudniejszych kwestii, z jakimi przyjdzie się zmierzyć podczas rozwodu. Należy pamiętać o jednym: nie wolno wciągać dzieci w swoje problemy i nastawiać ich przeciwko drugiemu rodzicowi.

Co z podziałem majątku?

Podział majątku jest kolejną skomplikowaną kwestią, o której trzeba zdecydować podczas rozwodu. Zazwyczaj stosuje się równy podział majątku, ale w pewnych sytuacjach można ustalić inne rozwiązanie. Majątek można podzielić też z uwzględnieniem stopnia, w jakim małżonkowie przyczynili się do jego powstania i gromadzenia. To jednak znacznie może wydłużyć procedurę.

Te dokumenty przygotuj przed rozwodem

Adwokat lub radca prawny przeanalizuje okoliczności związane z Twoją sprawą i pomoże zebrać odpowiednie dokumenty. Na pewno będą potrzebne dokumenty z urzędu stanu cywilnego, poświadczające zawarcie związku małżeńskiego oraz akty urodzenia dzieci. Warto przygotować dokumenty poświadczające wysokość dochodów (PIT) oraz dowody dotyczące kosztów utrzymania siebie i dzieci.

 

Udostępnij: