Niezależność, zarabianie pieniędzy na własny rachunek i lepsze zarobki - z tym kojarzy się własny biznes. I choć rzeczywistość nie zawsze wygląda tak kolorowo, to właśnie dążenie do otworzenia własnej działalności napędza coraz więcej osób.

Barier wejścia na rynek jest co najmniej kilka. Abstrahując od pieniędzy potrzebnych na start, możliwości lokalowych czy potrzeby zatrudnienia pracowników, pozostaje jeszcze jedna, paląca kwestia - pomysł na biznes. Bez niego nawet odpowiednie zaplecze finansowe i ekonomiczne wykształcenie na niewiele się zdadzą. Jak więc znaleźć sposób na biznes? W jaką działalność warto zainwestować? Podpowiadamy!

Pomysł na biznes - źródła inspiracji

Poszukiwanie pomysłu na biznes może wydawać się dość żmudne. Nie każdemu od razu zapala się nad głową symboliczna żarówka z olśnieniem. Warto więc wypróbować metodycznego podejścia do szukania źródeł inspiracji.

Jednym z nich może być analiza problemów, na jakie natrafiamy na co dzień. Oczywiście muszą to być problemy, których rozwiązaniem będzie jakiś produkt bądź usługa, których brakuje na rynku. Niełatwo wpaść na taki pomysł, ale skrupulatna obserwacja konkretnej branży może w tym pomóc.

Ważne, by nie skupiać się jedynie na własnych problemach. Pomocna może być także obserwacja znajomych, jak również skupienie się na bardziej ogólnych, najważniejszych potrzebach ludzi. Dobry pomysł na biznes powinien pomagać je zaspokoić - najlepiej w łatwiejszy sposób niż dotychczas. W końcu m.in. na takiej zasadzie swój sukces opierają platformy streamingowe czy dostawcy jedzenia. Oferują popularne usługi i towary bez wychodzenia z domu.

Pomysły z zagranicy i nie tylko

Czasami zresztą nie trzeba niczego wymyślać na nowo. Wystarczy tylko ulepszyć pomysł czy rozwiązanie, które już funkcjonuje na rynku. Uważasz, że wypożyczalnie sprzętu narciarskiego mogą działać lepiej albo dostępnym na rynku narzędziom do majsterkowania czegoś brakuje? Wprowadź potrzebne zmiany w życie i zacznij na nich zarabiać. Prostsze oraz bardziej kompleksowe rozwiązania zawsze są w cenie.

Inspiracji mogą dostarczyć także książki o biznesie. Co prawda raczej nie znajdziemy w nich gotowych przepisów na to, jak wpaść na innowacyjny pomysł biznesowy, ale strategie rozwijania biznesu już jak najbardziej. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sprawdzone tytuły - ich listę można znaleźć na https://www.osmpower.pl/najlepsze-ksiazki-biznesowe-ktore-warto-przeczytac.

Źródłem inspiracji mogą być także rozwiązania, które już funkcjonują, ale nie są jeszcze dostępne w Twojej okolicy. Wzorem mogą być usługi czy artykuły, które można znaleźć za granicą, ale nie ma ich jeszcze w Polsce. Sprowadzenie pewnych rozwiązań na polski grunt może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Model biznesowy - własny pomysł, a może “gotowy” biznes?

Przy poszukiwaniu inspiracji do otworzenia własnego biznesu trzeba zastanowić się również nad modelem biznesowym takiej działalności. W przypadku zupełnie nowego pomysłu może to być tradycyjne założenie nowej firmy, rozwój tak zwanego StartUpu, ale również praca w roli freelancera. W tym ostatnim przypadku chodzi o realizowanie projektów zlecanych przez zewnętrzne podmioty.

Kolejną możliwością jest własny biznes w roli partnera handlowego. Najczęściej w tym wypadku zajmujemy się dystrybucją dóbr czy usług od zewnętrznego dostawcy. Pomysłem na biznes może być także rozpoczęcie działalności w charakterze franczyzobiorcy. W tym przypadku rozpoczynamy biznes na gotowej licencji - tak działa choćby popularna sieć niewielkich sklepów.

Ostatnim rozwiązaniem, które pozwala na szybkie rozpoczęcie działalności biznesowej, jest zakup już działającej firmy. Do tego potrzeba jednak oczywiście odpowiednich funduszy.

Udostępnij:

Sklep