Jaki słownik wyrazów obcych wybrać?

Czym są słowniki wyrazów obcych i kto powinien z nich korzystać?

Dla kogo słownik wyrazów obcych?

Tego rodzaju słowniki wyjaśniają znaczenie i pochodzenie wyrazów i zwrotów obcojęzycznych. Słownik wyrazów obcych obejmuje słownictwo pochodzenia obcego, używanego we współczesnym języku, w tym też popularne sformułowania specjalistyczne, ale też istotne kulturowo archaizmy pochodzenia obcego. Słowniki wyrazów obcych przeznaczone są dla studentów, ale i innych użytkowników języka.

Zapożyczenia skutkiem tempa zmian

Współcześnie, pod niemal każdą szerokością geograficzną, użytkownicy języków zarzucani są zapożyczeniami z języków obcych, które w szybkim tempie stają się częścią codziennej komunikacji. Wraz z rozwojem dziedzin takich jak informatyka czy programowanie zapożyczenia stały się codziennością. Najwięcej jest zapożyczeń z tych właśnie dziedzin, ale oczywiście są i zapożyczenia z innych. Występowanie obcych zwrotów w języku polskich związane jest też z obecnością na polskim rynku zagranicznych firm i kultury korporacyjnej, do języka polskiego wdziera się mnóstwo terminów angielskich. Spotkania online to “calle”, plików nie udostępniamy tylko “sharujemy”, a aktualizację zastąpił “update”. Słownik wyrazów obcych, taki jak np. https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Slowniki_Wyrazow-obcych-i-trudnych-2590.html nie tylko precyzyjnie wyjaśnia znaczenie obcych terminów, ale zawiera także przykłady ich użycia. Sięgnięcie do słownika pozwala więc bezbłędnie używać obcych zwrotów w codziennej komunikacji, np. w miejscu pracy.

Jaki słownik wyrazów obcych wybrać?

Do codziennego użytku najprzydatniejszy będzie słownik, który nie jest słownikiem specjalistycznym. Najlepiej, jeśli zawiera wyrazy, zwroty i wyrażenia powszechnie używane, z którymi styka się przeciętny użytkownik polszczyzny. Popularnym słownikiem jest np. słownik wyrazów obcych autorstwa Lidii Wiśniakowskiej. Wydany w 2022 roku zawiera zaktualizowane hasła z różnych dziedzin, jak informatyka, motoryzacja, medycyna czy sport. Ze względu na tempo zmian w polskiej frazeologii, warto sięgnąć właśnie po niego. Innym słownikiem cieszącym się popularnością jest słownik autorstwa Władysława Kopalińśkiego. Ostatnio zaktualizowany w roku 2020, zawiera ponad 20 tysięcy haseł, a więc znacznie więcej od słownika Wiśniakowskiej. Jeszcze inną przydatną pozycją jest słownik wyrazów obcych Witolda Cienkowskiego. Ten poręczny słownik zawiera 5 tysięcy haseł i jest idealny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie wymienione pozycje znajdziesz m.in. na www.matfel.pl. Mimo mody na korzystanie ze źródeł online, słowniki to nadal ważne i sprawdzone pomoce dla uczniów i studentów. Przybywa też cudzoziemców, którzy ucząc się polskiego, chętnie po nie sięgają. 

Udostępnij: