Z jakich grzechów nie trzeba się spowiadać?

Niebawem zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. To czas, w którym wielu wiernych wybiera się do spowiedzi. Z jakich grzechów należy się spowiadać, a które można pominąć podczas spowiedzi świętej?

  Chociaż w ostatnich czasach Kościół dość mocno stracił w oczach wielu Polaków, jednak okazuje się, że zdecydowana większość naszych rodaków nadal czynnie uczestniczy w życiu kościoła. Według sondażu CBOS, 37% Polaków minimum raz w tygodniu dokonuje aktu wiary.

  W maju 2020 r., niedługo po wybuchu pandemii, 40 proc. badanych deklarowało, że brakuje im modlitwy wspólnotowej w kościele. Można przypuszczać, że były to osoby przywiązane emocjonalnie do mszy (w budynku kościoła, a nie tylko online), które po pandemii wróciły do coniedzielnych lub nawet częstszych praktyk – ocenił CBOS.

  Spowiedź święta jest powinnością każdego wiernego. W 1215 roku sobór laterański wprowadził obowiązek, według którego wierni muszą chociaż raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a także minimum raz w roku przyjąć Komunię świętą.

  Według danych przekazanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego aż 75% Polaków spowiada się przynajmniej raz w roku. A częściej do sakramentu pokuty przystępują kobiety niż mężczyźni.

  Z jakich grzechów powinniśmy się spowiadać, a z jakich nie musimy?

  Podczas spowiedzi wyznajemy grzechy ciężkie, natomiast możemy pomijać lekkie, które gładozne są w akcie pokuty podczas mszy świętej

  Grzechy lekkie to nie jest takie coś, że tego w ogóle nie ma i że to jest nieważne. Jeśli nagromadzi się w człowieku bardzo wiele grzechów lekkich, to łatwo z nich jest przejść do grzechu ciężkiego – tłumaczy ojciec Adam Szustak.

  Jakie grzechy zaliczamy do lekkich?

  1. Małe kłamstwa
  2. Kosmate myśli, które nie prowadzą do czynów
  3. Lekkomyślność
  4. Niechlujstwo
  5. Drobne przekleństwa
  6. Drobna zazdrość
  7. Niewielkie lenistwo

   

  Ojciec Szustak twierdzi, że każdy grzech lekki może z czasem się zamienić w grzech ciężki. Dlatego jego zdaniem warto wyznać popełnione czyny, które na ans ciążą.

   

  Udostępnij: