21 dni dodatkowego urlopu! Kto może skorzystać?

Kto z nas nie marzy o kilku dodatkowych dniach urlopu? Okazuje się, że pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, przysługuje płatny urlop szkoleniowy. Niewiele osób wie, że to aż 21 dni wolnego! Kto i kiedy może z niego skorzystać? Odpowiadamy!

    Urlop szkoleniowy- komu przysługuje?

    Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego. Wymiar takiego urlopu wynosi od 6 do 21 dni roboczych.

    21 dni dodatkowego urlopu! Kto może skorzystać?

    Kto może skorzystać z urlopu szkoleniowego? Przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe. Przez kwalifikacje zawodowe rozumiane jest zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy, albo za jego zgodą.

    Warto wspomnieć, że osoby, które szkolą się bez wiedzy pracodawcy, nie mogą z niego skorzystać. W takiej sytuacji pracownik może ubiegać się jedynie o udzielenie urlopu wypoczynkowego albo bezpłatnego.

    ZOBACZ TAKŻE: Zaginęła łódź podwodna! Załoga ma coraz mniej czasu

    Ile wynosi urlop szkoleniowy?

    W praktyce oznacza to, że urlop szkoleniowy pozwala pracownikom na skorzystanie z dodatkowych dni wolnych, aby przygotować się do egzaminów lub pracy dyplomowej. Wymiar urlopu szkoleniowego może wynosić:

    • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;
    • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;
    • 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego;
    • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
    Jak otrzymać urlop szkoleniowy?

    Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika. Powinien on być wykorzystywany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia.

    Niewiele osób korzysta z tego przywileju

    Statystyki pokazują, że obecnie niewielu młodych Polaków decyduje się na łączenie nauki z pracą. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2021 roku, zaledwie 12% uczniów i studentów w wieku 15-29 lat jednocześnie uczy się i pracuje. Jest to wynik znacznie poniżej średniej europejskiej! Dla porównania, w Danii pracę z nauką łączy 49% pracowników, w Niemczech robi to 42%, a w Holandii co czwarta osoba.

    Udostępnij: