1 listopada przypadają obchody Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją, w tym dniu dekorujemy groby zniczami, kwiatami i stroikami. W związku z tym, organizacje religijne zachęcają do bardziej świadomego i ekologicznego podejścia do upamiętnienia zmarłych. Jakie alternatywne rozwiązania proponują?
- Apel o ekologiczne i prośrodowiskowe działanie
- Jakie są propozycje rozwiązania takiego problemu?
- Czy 1 listopada to dzień wolny od pracy?
Zdobiąc groby naszych bliskich na święto przypadające 1 listopada, powinniśmy pamiętać o tym, co stawiamy na pomnikach. Nasz wybór zniczy powinien być bardziej świadomy i uwzględniać względy ekologiczne.
Apel o ekologiczne i prośrodowiskowe działanie
W związku z nadchodzącym świętem, Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna oraz Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze wystosowały wspólny apel o bardziej ekologiczne podejście do upamiętnienia zmarłych. Jak podkreślono w komunikacie:
Corocznie nagrobki toną pod stosami zniczy i sztucznych wiązanek, które - choć chwilowo 'upiększają' cmentarze - stają się później tonami nieprzetwarzalnych odpadów. Plastik, sztuczne kwiaty, trujące substancje uwalniane przez spalanie parafiny - to wszystko nie służy ani nam, ani planecie – czytamy w komunikacie
Organizacje te apelują do odwiedzających cmentarze, aby pamięć o zmarłych wyrażali w bardziej świadomy i ekologiczny sposób, unikając nadmiaru przedmiotów, które szybko przekształcą się w odpady.
ZOBACZ TAKŻE: Dzień Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Jak powinno się mówić?
Jakie są propozycje rozwiązania takiego problemu?
Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna oraz Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze w swoim apelu przedstawiają kilka propozycji, które mogą zmniejszyć negatywny wpływ obchodów Wszystkich Świętych na środowisko:
-
zapal tylko jeden znicz
-
przynieś naturalne dekoracje, unikając sztucznych ozdób
-
wykonaj stroik z naturalnych materiałów
-
wybieraj szklane znicze lub stwórz własny znicz z wosku pszczelego lub sojowego, umieszczając go w ceramicznej podstawce
-
segreguj odpady na cmentarzu
Dzięki bardziej ekologicznym wyborom zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na fundacje chroniące stare cmentarze, lokalne hospicja lub inne organizacje dobroczynne.
Jak podkreślają autorzy apelu, w dniu Wszystkich Świętych można uhonorować pamięć bliskich, jednocześnie troszcząc się o świat, który zostawiamy przyszłym pokoleniom.
Pamiętajmy - dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów na ich grobach – podsumowano
Czy 1 listopada to dzień wolny od pracy?
W tym roku 1 listopada przypada na piątek. Tego dnia pracownicy mają wolne, a uczniowie nie mają lekcji.
Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się dniem wolnym. Pracować będą m.in. przedstawiciele służb mundurowych oraz pracownicy ochrony zdrowia.
Jeśli musisz pracować 1 listopada, masz prawo poprosić o inny dzień wolny.
Źródło zdjęć: Canva