Dlaczego warto stać się asertywną kobietą?

Wraz ze zmianą czasów, zmienia się też postawa kobiet co do otoczenia i samych siebie. Kiedyś kobiety były bardziej uległe oraz musiały być podporządkowane swoim mężczyznom i całemu otoczeniu. Teraz sytuacja kobiet wyraźnie się zmieniła, ale wraz z tą zmianą warto zostać też asertywną kobietą.

Czym jest asertywność?

Wiele ludzi widzi asertywność, jako umiejętność mówienia „Nie”, ale odmawiać można również w arogancki i agresywny sposób i ma się to nijak do asertywności. Bycie asertywną polega na umiejętności kulturalnego, ale stanowczego wyrażania odmowy, opinii, krytyki lub potrzeb. Za tym też idzie możność przyjęcia krytyki, jak i pochwał. Asertywność jest przede wszystkim znajomością siebie, swoich potrzeb i świadomością swojej wartości. Jest to wrażliwość, ale też i stanowczość, dlatego uczy, że zdecydowane odmawianie nie musi łączyć się z ranieniem drugiej osoby.

Kobieta asertywna przede wszystkim wyznacza sobie cele, do których pewnie dąży, a krytyka nie stanowi dla niej przeszkody. Szanuje swoje i innych zdanie. Pozwala sobie na popełnianie błędów, bo wie, że każdemu się zdarzają, dlatego też umie poprosić o pomoc, ale też godzi się z odmową. Nie zmusza się do naprawiania błędów innych, ale dzieli się innymi sposobami, które mogą pomóc.

Złoty środek

Asertywność jest idealnym sposobem, aby obronić swoje zdanie, bez obrażania innej osoby. Wystarczy szczypta pewności siebie i wiara w swoją wartość i w swoją opinię. Nie należy tego mylić z egoizmem. Osoba egoistyczna chce, aby inni podporządkowali się jej zdaniu i myślom, chce, aby inni funkcjonowali tak jak ona. Kobieta asertywna pragnie żyć jedynie w zgodzie z sobą i jest odporna na manipulację innych ludzi. Bycie asertywną kobietą wcale nie oznacza, że jest się też feministą, a wiele osób tak to postrzega. Bronienie swoich opinii i wyznaczanie wyrazistych granic w sposób kulturalny, ale stanowczy, jest czymś, co powinien umieć każdy, a więc nie ma to nic wspólnego z feminizmem.

Kiedy przydaje się asertywność?

Asertywność przydaje się w poważnych sytuacjach, jak i w tych zwykłych, należących do codzienności. Z racji tego, że to kobiety zawsze były tymi uległymi, to dobrze jest już od małego uczyć dziewczynki asertywności. Dlaczego? Właśnie uległość jest częstszym źródłem problemów niż naiwność. Asertywność jest przydatna w momencie, kiedy ktoś w pracy próbuje zrzucić na Ciebie swoje obowiązki, kiedy ktoś prosi o sporą pożyczkę, kiedy mężczyzna, z którym się spotykałaś, ciągle namawia Cię na kolejne spotkanie lub kiedy zostałaś skrytykowana.

+
Udostępnij: