Jak stać się asertywną?

Ciężko jest nabyć umiejętność bycia asertywną, jeśli od małego nie było się tego uczoną. Da się tego nauczyć, ale może to pochłonąć dużo pracy i czasu. Jednak nie ma co się zniechęcać od razu na starcie. Świadomość, że jest się w stanie bronić swojego zdania i żyć w zgodzie ze sobą, jest największą nagrodą.

Jakie są sygnały, że powinnaś popracować nad asertywnością?

Uległość jest tutaj głównym sygnałem, ale co innego, jeśli chcesz być uległa, a co innego, jeśli towarzyszy Ci przy tym poczucie wykorzystania i czujesz się zraniona. Rezygnujesz ze swoich planów, bo znajdujesz się pod wpływem innych osób. Przez brak umiejętności odmawiania bierzesz na siebie odpowiedzialność za problemy innych, a przy tym podejmujesz pochopne działania. Masz swoje plany i marzenia, ale nie spełniasz ich z obawy przed krytyką i oceną otoczenia. Przez to spełniasz oczekiwania środowiska, a swoje cele odstawiasz na bok. Nie potrafisz panować nad swoimi emocjami, a więc w kryzysowych sytuacja reagujesz bardzo emocjonalnie – płaczem, krzykiem, agresją.

Co, gdy musisz odmówić?

Pamiętaj, że każdy ma prawo o coś prosić, ale Ty również masz prawo odmówić. Podstawą w tym wszystkim jest konkretna i zdecydowana odpowiedź. Zawahanie sprawia wrażenie, że jeśli ktoś trochę dłużej będzie naciskał, to w końcu się zgodzisz. Pokaż, że jesteś pewna tego, co mówisz i nie zmienisz swojego zdania. Zazwyczaj wraz z odmową podaje się wyjaśnienie, ale wcale to nie znaczy, że masz obowiązek tłumaczenia się ze swojej decyzji.

Co, gdy ktoś krytykuje?

Ludzie z reguły po usłyszeniu krytyki reagują smutkiem lub atakiem. Jest to całkowicie normalne, ponieważ krytyka obniża nasze poczucie wartości. Jeśli jednak pragniesz stać się kobietą asertywną, wystarczy zachować spokój. Jeśli ktoś Cię krytykuje, to istnieje sposób na odpowiedź, bez wdawania się w zbędne dyskusje, a przy tym tracić swoją asertywność. Wystarczy powiedzieć „Uważam inaczej, ale dziękuję za Twoją opinię”. W ten sposób zakończysz próbę krytyki miłym akcentem. Pokazujesz, że szanujesz czyjeś zdanie, ale przede wszystkim nie pozbywasz się swojego.

Co, gdy ktoś denerwuje?

W gronie osób będzie dochodzić do konfliktów i jest to nieuniknione. Należy zatem pamiętać, żeby nie poddawać się manipulacji, ale też nie negować opinii innych. Asertywna postawa polega na wskazywaniu swoich odczuć i swoich opinii, a nie wytykaniu błędów innych w agresywny sposób.

Pamiętaj, że efekty nie pojawią się od razu w pierwszy dzień. Jednak warto nad tym pracować, bo jest to bardzo pomocne w życiu. Masz prawo do asertywności, bronienia swojego zdania i wyznaczania granic. Jako kobieta asertywna masz możliwość spełniania swoich planów bez poczucia winy i strachu, jesteś pewna swoich wyborów i ufasz sobie.

+
Udostępnij: