Dlaczego kobiety częściej się martwią niż mężczyźni?

Ryzyko zaburzeń lękowych jest dwukrotnie wyższe u kobiet, niż u mężczyzn. Powody takiej dysproporcji nie są do końca zbadane i wyjaśnione, dlatego należy zastanowić się w jaki sposób uwarunkowania genetyczne oraz przeszłe doświadczenia mogą wywoływać lęki u kobiet w większym stopniu, niż u mężczyzn. Niewątpliwym jest fakt, że w dzieciństwie dziewczynki statystycznie nie są bardziej lękliwe od chłopców.

Co powoduje zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe, jak również inne problemy takie jak depresja łączy wspólny mianownik – odczuwanie zagrożenia i niepewności. Niektóre osoby mają wrodzone skłonności do doświadczania negatywnych uczuć (strach, smutek, lęk), lecz sama tendencja nie musi prowadzić do problemów emocjonalnych. Seria nieprzyjemnych doświadczeń wiele bardziej dotyka osoby predysponowane do zaburzeń lękowych, a to powoduje większe ryzyko pojawienia się stanów lękowych prowokowanych przez wiele okoliczności.

Kiedy dochodzi do zaburzeń lękowych?

Większa skłonność do obaw u dziewczynek niż u chłopców pojawia się dopiero przy okresie dojrzewania, kiedy należy sprostać problemom i rozterkom związanym z dorastaniem. Przeprowadzony eksperyment pokazuje, że nie ma żadnej różnicy między poziomem lęku u jedenastoletnich dziewczynek i chłopców, natomiast już kilka lat później, w okresie dojrzewania płciowego liczba dziewcząt z zaburzeniami lękowymi była wyższa sześciokrotnie, niż u chłopców. Dokładna przyczyna rozbieżności pozostaje nieznana, jednak faktem jest również większa skłonność kobiet do depresji.   

Dlaczego kobiety są bardziej narażone na strach?

Co prawda dokładnej odpowiedzi na to pytanie nie udzielono, jednak wiele różnic między płciami pozwala zrozumieć tę tendencję. Jedną z nich jest biologicznie uwarunkowany sposób odczuwania stresu. Kobiety z natury odczuwają niektóre emocje bardziej, co także wpływa na odczuwanie lęku. Kolejnym czynnikiem jest różnice w sposobie wychowania – chłopcy najczęściej są chwaleni za odwagę i niezależność, natomiast dziewczynkom wpaja się ostrożność i powściągliwość. Samodzielność, zaradność i wytrwałość są najczęściej pielęgnowane wśród chłopców, dzięki czemu łatwiej im w przyszłości stawić czoła trudnym sytuacjom – dlatego uważa się ich za silniejszych.

Udostępnij: