Jak być bardziej asertywną – naucz się mówić „nie” !

Wiele kobiet zmaga się z tym problemem. Wynika to z braku pewności siebie lub strachu przed konsekwencjami. Asertywność, czyli zdolność wyrażenia własnego, odmiennego od innych zdania jest umiejętnością niezwykle przydatną. Pozwala na wyrażanie własnych uczuć i myśli bez trzymania tego w tajemnicy. Ponadto im większą potrafimy wykazać się asertywnością, tym większym szacunkiem darzą nas inni. Takiej umiejętności można się nauczyć, dlatego poniżej przedstawiamy 8 zasad asertywności.

Prawo do własnego zdania i jego komunikowania

Każdy z nas myśli samodzielnie, lecz drugim równie ważnym elementem jest umiejętność wyrażania swoich myśli. Podstawą jest zrozumienie, że każdy wokół nas ma prawo do własnych przekonań i nie jest niczym nadzwyczajnym, że my również, dlatego wyrażajmy swoje myśli – nie powinno to nikogo dziwić.

Prawo do podejmowania decyzji i ponoszenia ich skutków

Podejmowanie decyzji jest nieodłączną częścią naszego życia, dlatego nie możemy i nie powinniśmy oczekiwać, że ktoś zrobi to za nas. Jeśli popełnimy błąd, warto zastanowić się jak powinniśmy postąpić właściwie aby uniknąć porażki w przyszłości.

Prawo do niewiedzy

Nikt nie jest doskonały – każdy czasami czegoś nie wie, nie rozumie czy nie zna. Asertywność pozwala również na otwarte komunikowanie, że potrzebujemy pomocy przy niektórych rzeczach, których nie znamy. Warto pamiętać, że pytanie nie jest niczym złym i nie ma człowieka, który wie wszystko.

Prawo do prywatności

Nie potrafisz się sprzeciwić znajomym? Po raz kolejny ktoś zasypuje pytaniami, na które nie chcesz odpowiadać? Nie potrafisz odmówić? W takich sytuacjach powinniśmy wykazywać się asertywnością. Pamiętajmy o spokojnym wyrażaniu swojego zdania, nawet jeśli czasami trzeba je powtórzyć. Każdy ma prawo do takiego zachowania, z jakim czujemy się komfortowo.

Prawo do popełniania błędów

Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej. Przyznawanie się do błędów jest czasami trudne, ale niezbędne. Gdy tego wymaga sytuacja mówmy „przepraszam”, ale co najważniejsze – wyciągnijmy wnioski z sytuacji. Nikt nie jest nieomylny. 

Prawo do zmiany zdania

Bywa, że zgodzimy się na coś, lecz później tego żałujemy. Że powiedzieliśmy coś, a po namyśle zmieniamy zdanie. Jest to zupełnie normalne, dlatego w takich sytuacjach mówmy to otwarcie. Nie ma sensu uwiązywać się do tego, co powiedzieliśmy.

Prawo do robienia tego, co lubimy

Stereotypy często potrafią nas skutecznie ograniczać. Nie wypada / nie powinno się tego robić często gości w naszych słownikach mimo tego, że mamy ochotę na coś innego. Nie mogę założyć kolorowej sukienki, bo jestem w swoim wieku, lub iść na karuzelę bo nie wypada. Życie będzie piękniejsze, jeśli będziemy robić to, na co naprawdę mamy ochotę i tego właśnie uczy asertywność.

Pomyśl o tym, jak bardzo może się poprawić Twój komfort życia, jeśli zaczniesz stosować zasady asertywności?

NB

Udostępnij: